Labdien! Jautājums par vecāka apgādību. Kā pierādīt, ka māte ir dēla apgādībā? Māte veselības stāvokļa dēļ nevar strādāt, nav invaliditātes, nav arī ienākumu avota. Kur vērsties šajā situācijā? Paldies!
Jautājumā nav norādīts, kādam nolūkam ir jāpierāda apgādība.
Piemēram, ja apgādības fakts nepieciešams nodokļa atvieglojumam, tad to var saņemt par nestrādājošu vecāku, kuram ir noteikta invaliditāte, kā arī par aizbildnībā vai aizgādnībā esošu personu.
Cilvēkam, kurš vēlas saņemt sociālo palīdzību, jāvēršas sociālajā dienestā. Darbspējas vecumā, lai saņemtu sociālo palīdzību, ir jāreģistrējas Nodarbinātības valsts aģentūrā, lai iegūtu bezdarbnieka statusu, un jāmeklē darbs. No šī pienākuma ir atbrīvoti cilvēki ar invaliditāti.
Tikai ar apgalvojumu, ka nevar strādāt veselības stāvokļa dēļ, nav pietiekami. Jādodas pie ģimenes ārsta. Nosūtījumu uz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisiju (veidlapa Nr.088/u) invaliditātes noteikšanai izsniedz ģimenes vai ārstējošais ārsts.
Zināšanai informācija par pagaidu aizgādnību, kas regulēta Civillikuma 364.2 pantā:
“Personai, kurai ir garīga rakstura vai citi veselības traucējumi un kura nespēj saprast savas darbības nozīmi, vai nespēj vadīt savu darbību, tiesa var nodibināt pagaidu aizgādnību bez rīcībspējas ierobežojuma Civilprocesa likumā noteiktajā kārtībā, ja:
Tiesa pagaidu aizgādnību nodibina uz laiku, kas nepārsniedz divus gadus.
Pagaidu aizgādnību nodibina, ja tas ir vienīgais veids, kā aizsargāt personas intereses.
Tiesa, nodibinot pagaidu aizgādnību, nosaka aizgādņa pienākumu vest tikai noteiktas lietas. Noteiktu lietu vešana saistāma ar personas neatliekamu lietu kārtošanu vai personas pamatvajadzību vai kopšanas nodrošināšanu.
Pagaidu aizgādni ieceļ bāriņtiesa.”
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 200 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!