TĒMA: Nodokļi

Nodokļa pārrēķinā ņem vērā neizmantotos atvieglojumus un gada diferencēto neapliekamo minimumu

J
jautā:
13. aprīlī, 2022
Līga

Labdien! Ir noslēgts darba līgums ar neto darba algu. Esmu izvēlējusies neiesniegt algas nodokļa grāmatiņu. Vai man, iesniedzot gada ienākuma deklarāciju nākamgad, būs tiesības uz pārmaksu par neapliekamo minimumu un apgādību? Paldies!

A
atbild:
26. aprīlī, 2022
Valsts ieņēmumu dienests
Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa, sabiedrisko attiecību speciāliste

Algas nodokļa grāmatiņas iesniegšana darba devējam ir nodokļu maksātāja pienākums un vienlaikus arī izvēle.

Persona var veikt izvēli par darba devējam redzamo informāciju personas algas nodokļu grāmatiņā, tai skaitā par apgādībā esošām personām.

Ja persona izvēlas informāciju par atvieglojumiem nerādīt darba devējam un norāda to savā algas nodokļu grāmatiņā, nodokļu atvieglojumus, kas tai pienākas, persona var piemērot, iesniedzot attiecīgā taksācijas gada ienākumu deklarāciju, tādējādi nodrošinot sev tiesības izmantot visus atvieglojumus, un atgūt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli pilnā apmērā.

Tātad persona var izvēlēties neiesniegt darba devējam algas nodokļa grāmatiņu, t. i., neatzīmēt tajā galveno ienākumu gūšanas vietu. Gadam beidzoties, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, notiek iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārrēķins, ņemot vērā gan gada laikā neizmantotos atvieglojumus par apgādībā esošajām personām, gan gada diferencēto neapliekamo minimumu.