TĒMA: Tieslietas

Dāvinājums nepilngadīgai personai

J
jautā:
21. martā, 2022
Mareks

Labdien! Tēvs man uzdāvināja nekustamo īpašumu, kad biju vēl mazs, nepilngadīgs. Kāds dāvinājums tas ir bijis, kur es to varētu uzzināt? Ar tēvu nav labas attiecības. Tādēļ viņam pašam nejautāju neko. Pie manis nav ne līgumu, ne zemesgrāmatas. Nekā. Vai man ir tiesības tēvam pieprasīt visus dokumentus? Un, ja ir dāvinājuma līgums ar nolikumu, vai es drīkstu to kaut kā apstrīdēt? Kad man uzdāvināja īpašumu, biju nepilngadīgs, pats neko neesmu parakstījis.

A
atbild:
14. aprīlī, 2022
Olga Lauva
juriste

Civillikuma 189. pants paredz, ka bērni var noslēgt ar saviem vecākiem dažādus tiesiskus darījumus. Kamēr bērni ir nepilngadīgi, šādi darījumi noslēdzami tikai ar bāriņtiesas līdzdalību, kura ieceļ šim gadījumam aizbildņus.

Darījumu noslēgšana ar bāriņtiesas starpniecību notiek šādi:

1) tiek sagatavots līguma projekts, kuru iesniedz attiecīgajā bāriņtiesā;

2) bāriņtiesa atbilstoši normatīvajiem aktiem izvērtē darījuma noteikumus un to, vai šāds darījums nepasliktinās nepilngadīgā bērna materiālo stāvokli un ir bērna interesēs;

3) bāriņtiesa pieņem lēmumu par darījuma noslēgšanu, kā arī ieceļ darījuma noslēgšanai aizbildi, kas visbiežāk ir otrs vecāks vai darījums netiek noslēgts;

4) pēc bāriņtiesas lēmuma saņemšanas darījuma puses vēršas pie notāra parakstīt nostiprinājuma lūgumu;

6) pēc nostiprinājuma lūguma saņemšanas nostiprinājumu iesniedz attiecīgajā zemesgrāmatu nodaļā.

Ja jūsu rīcībā nav informācijas par darījuma dokumentiem, kā arī nav zināma informācija par minētā darījuma nostiprināšanu zemesgrāmatā, aicinātu jūs vērsties attiecīgajā bāriņtiesā, kurā noteikti ir saglabājušies dokumenti par konkrēto darījumu.