TĒMA: Ekonomika

Zemes privatizācijas procesi Latvijā ir beigušies

J
jautā:
03. jūlijā, 2013
Alex Kuper

Vai es varu privatizēt zemi zem savām ēkām, kuras atrodas lauku apvidū? Tās nav vēl ierakstītas zemes grāmatā. Cik tas izmaksā?

A
atbild:
09. jūlijā, 2013
Valsts zemes dienests
Barbara Petrova, Nekustamo īpašumu formēšanas departamenta Zemes reformas procesu daļas eksperte

Privatizācijas procesi Latvijā ir beigušies. Ja zeme zem ēkām ir pašvaldības vai valsts īpašumā, tad šo zemi  īpašumā var iegūt 2011.gada 21.oktobra likuma „Publisko personu mantas atsavināšanas likums” kārtībā, proti, vēršoties attiecīgajā pašvaldības domē vai VAS „Valsts nekustamo īpašumu aģentūrā”, kas arī noteiks pārdošanas cenu naudā.

Lai iegūtu īpašumā zemi zem ēkām, ēkām  jau jābūt ierakstītām zemesgrāmatā.

Savukārt, ja zeme pieder fiziskai personai, tad tā arī nosaka pārdošanas cenu savam īpašumam. Ja persona pārdod zemi, uz kuras atrodas citai personai piederošas būves, tad pirmpirkuma tiesības ir būvju īpašniekam. Arī šajā gadījumā būvēm jābūt reģistrētām zemesgrāmatā.