Vienu lietu var dāvināt vairākām personām kopīpašumā

J
jautā:
29. novembrī, 2021
Māris

Labdien! Vai īpašumu var dāvināt vairākām personām, lai tas būtu kopīpašums?

A
atbild:
06. decembrī, 2021
Gatis Graustiņš
juriskonsults

Labdien!

Privātautonomijas princips civiltiesībās paredz, ka puses drīkst vienoties par visu, kas ar likumu nav īpaši aizliegts. Likumā nav noteikti ierobežojumi dāvināt vienu lietu (tajā skaitā nekustamo īpašumu) kopīpašumā vairākām personām, līdz ar to atbilde uz jautājumu, pēc būtības, ir – jā!

Jāņem vērā, ka arī dāvinājuma līgums ir tāds līgums, kurā apdāvinātajiem ir tiesības neiesaistīties jeb nepieņemt dāvanu. Šādu dāvinājuma līgumu var noslēgt gan kā vienu daudzpusēju līgumu, gan kā vairākus divpusējus līgumus.

Neatkarīgi no tā, kurā no iepriekš minētajiem veidiem līgums tika noslēgts, kopīpašumu var nostiprināt zemesgrāmatā uz jauno īpašnieku vārdiem ar vienu nostiprinājuma lūgumu (protams, var arī ar vairākiem atsevišķiem nostiprinājuma lūgumiem).