Dubultuzvārdam pievienot vīra uzvārdu liedz likums

J
jautā:
17. jūnijā, 2013
Daina Ķēde-Ķēdža

Labdien, mans dzimtas uzvārds ir Ķēde-Ķēdža. Vai tas skaitās dubultuzvārds vai tomēr tikai viens uzvārds un apprecoties es varētu pievienot klāt arī sava vīra uzvārdu?

A
atbild:
19. jūnijā, 2013
Tieslietu ministrija
Sigita Vasiļjeva, sabiedrisko attiecību speciāliste

Ministru kabineta 2004.gada 2.marta noteikumu Nr.114 „Noteikumi par personvārdu rakstību un lietošanu latviešu valodā, kā arī to identifikāciju” 134.punkts noteic, ka dubultuzvārdu uzskata par vienu uzvārdu. Dubultuzvārda daļas savieno ar defisi (piemēram, Bergs-Bergmanis vai Jūsu gadījumā Ķēde-Ķēdža).

 Civillikuma 86.pants savukārt noteic, ka noslēdzot laulību, laulātie pēc savas vēlēšanās:
1) izraugās viena laulātā pirmslaulības uzvārdu par savu kopējo uzvārdu;
2) katrs laulātais laulības laikā var paturēt savu pirmslaulības uzvārdu, nepieņemot kopēju laulības uzvārdu;
3) viens no laulātajiem savam uzvārdam var pievienot otra laulātā uzvārdu, izņemot gadījumus, kad vienam no laulātajiem jau ir dubults uzvārds, vai arī laulātie var veidot kopēju dubultu uzvārdu no abu laulāto pirmslaulības uzvārdiem.

Ņemot vērā iepriekš minēto, dubultuzvārdam vīra uzvārdu klāt pievienot nedrīkst.