E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 24608
Lasīšanai: 5 minūtes
1
1

Parāda piedziņu var vērst arī uz pabalstiem

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
29. oktobrī, 2021
Aiga

Tiesu izpildītājs ir ieturējis 70 eiro no Uzturlīdzekļu garantiju fonda pārskaitījuma trijiem nepilngadīgiem bērniem, pamatojoties uz to, ka ik mēnesi viņu vecmāmiņa ieskaita 100 eiro rēķinu nomaksai. Nosūtīju tiesu izpildītājai triju mēnešu konta izrakstu, kurā var redzēt, ka man nav citu ienākumu kā tikai ģimenes pabalsts, Uzturlīdzekļu garantiju fonda maksājumi un omes 100 eiro. Atbilde bija, ka trešā persona nevar skaitīt naudu. Rīkojums bankai, ka man nevar būt vairāk ienākumu kā 529 eiro. Vai tas ir likumīgi?

A
atbild:
15. janvārī, 2022

Vēršot piedziņu uz valsts pensijām, valsts sociālās apdrošināšanas pabalstiem un atlīdzībām, piemērojami noteikumi par piedziņas vēršanu uz darba samaksu (ja nepastāv citi ierobežojumi, kas noteikti likumos).

Civilprocesa likuma 594. pants noteic, ka no parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzināmajiem maksājumiem ieturējumus izdara šādā apmērā:

  • uzturlīdzekļu piedziņas lietās nepilngadīgu bērnu uzturam vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas labā – saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas (šobrīd minimālā alga ir 500 eiro) un papildus par katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu – līdzekļus 15 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas;
  • piedzenot uzturlīdzekļus, zaudējumus vai kompensāciju sakarā ar personisku aizskārumu, kura rezultātā radies sakropļojums vai cits veselības bojājums vai iestājusies personas nāve, vai kompensāciju par kaitējumu, kas radīts ar noziedzīgu nodarījumu vai administratīvu pārkāpumu, kā arī izpildot administratīvā pārkāpuma procesā pieņemtos nolēmumus, – 50 procentus, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas un papildus par katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu – līdzekļus 15 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas;
  • pārējos piedziņu veidos, ja likumā nav noteikts citādi, – 30 procentus, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus minimālās mēneša darba algas apmērā un papildus par katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu – līdzekļus 15 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas.

Saskaņā ar Civilprocesa likuma 596. pantu summas, uz kurām nevar vērst piedziņu, ir:

  • atlaišanas pabalsts, apbedīšanas pabalsts, vienreizējs pabalsts mirušā laulātajam, valsts sociālie pabalsti (skatīt Valsts sociālo pabalstu likuma 3. pantu), valsts atbalsts ar celiakiju slimam bērnam, apgādnieka zaudējuma pensija un atlīdzība par apgādnieka zaudējumu;
  • kompensācijas izmaksas par darbiniekam piederošo instrumentu nolietošanos un citas kompensācijas saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kas regulē darba tiesiskās attiecības;
  • darbiniekam izmaksājamās summas sakarā ar komandējumu, pārcelšanu un nosūtīšanu darbā uz citu apdzīvotu vietu;
  • sociālās palīdzības pabalsti;
  • bērna uzturlīdzekļi Ministru kabineta noteikto minimālo bērna uzturlīdzekļu apmērā, kurus, pamatojoties uz tiesas nolēmumu vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas lēmumu, maksā viens no vecākiem, kā arī Uzturlīdzekļu garantiju fonda izmaksājamie bērna uzturlīdzekļi.

Ņemot vērā iepriekš minēto, tiesu izpildītājs rīkojas likumīgi, ja kontā jums tiek saglabāta summa likumā noteiktajā apmērā un netiek vērsta piedziņa uz summām, uz kurām piedziņu nedrīkst vērst.

Tomēr tiesu izpildītājam nav pieejas jūsu kontiem, tāpēc par summām, uz kurām nevar veikt piedziņu, jums ir jāinformē tiesu izpildītājs (pārskaitījums no trešajām personām neietilpst to summu kategorijā, uz kurām nevar vērst piedziņu).

Ja tiesu izpildītājs ir veicis ieturējumu no summas, no kuras nedrīkst veikt ieturējumu, tad jums jāvēršas pie tiesu izpildītāja ar rakstveida iesniegumu ar lūgumu atmaksāt minēto summu.

Par tiesu izpildītāja rīcību var iesniegt sūdzību. Aicinu jūs iepazīties ar Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes sagatavoto “Parādnieka tiesību rokasgrāmatu”.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas