TĒMA: Reģistri

Vai SIA var pārveidot par IK

J
jautā:
24. oktobrī, 2021
Irina

Labdien! Man ir SIA, kas maksā mikrouzņēmuma nodokli. Esmu tās īpašniece un vienīgā darbiniece. Cik saprotu, ar 01.01.2021. tā automātiski pārtaps par parasto SIA. Vai ir iespējams pārveidot SIA par IK un turpināt maksāt MUN? Gribu pārveidot, jo vēlos saglabāt nosaukumu un bankas kontus, lai būtu vieglāk turpināt darbu ar klientiem.

A
atbild:
02. novembrī, 2021
Uzņēmumu reģistrs
Undīne Balmane, Juridiskās nodaļas juriskonsulte

Komerclikuma 334. panta pirmajā daļā noteikts, ka komercsabiedrību var reorganizēt apvienošanas, sadalīšanas vai pārveidošanas ceļā. Šī panta otrajā daļā noteikts, ka reorganizācijas procesā iesaistītās sabiedrības var būt viena veida vai dažādu veidu sabiedrības, ja likumā nav noteikts citādi. Saskaņā ar Komerclikuma 1. panta pirmo daļu komercsabiedrība ir personālsabiedrība un kapitālsabiedrība. Savukārt Komerclikuma 74. pantā ir noteikts, ka individuālais komersants ir fiziskā persona, kura kā komersants ierakstīta komercreģistrā. No minētā secināms, ka individuālais komersants nav komercsabiedrība, tādēļ individuālais komersants nevar būt komercsabiedrību reorganizācijā iesaistīta persona. Līdz ar to arī SIA nav iespējams ne pievienot, ne pārveidot, ne citādi reorganizēt par IK.