TĒMA: Finanses

Dividendes izmaksā akciju sabiedrības daļu īpašniekam

J
jautā:
06. augustā, 2021
Laine

Labdien! Ja akciju īpašnieks ir darbinieks un pēc darba tiesisko attiecību izbeigšanās atsavina savas akciju daļas (pārdod tās atpakaļ uzņēmuma īpašniekam), vai uzņēmumam ir pienākums izmaksāt dividendes bijušajam darbiniekam par periodu, kurā tas ir bijis šo akciju īpašnieks?

A
atbild:
03. septembrī, 2021

Dividendes izmaksā akciju sabiedrības daļu īpašniekam, nevis darbiniekam. Tās izmaksā nevis darba tiesisko attiecību ietvaros, bet tāpēc, ka persona ir akciju sabiedrības daļu īpašnieks.

Ar dalībnieku sapulces lēmumu, kad tiek apstiprināts gada pārskats, tiek lemts, vai dividendes tiks izmaksātas. Proti, ja akciju sabiedrības saimnieciskā darbība ir rezultējusies ar peļņu, tad akciju sabiedrība var lemt par dividenžu izmaksu dalībniekiem proporcionāli viņiem piederošo daļu nominālvērtību summai. Bet akciju sabiedrība var lemt arī par šīs peļņas ieguldīšanu saimnieciskās darbības attīstīšanā, līdz ar to dividendes var netikt izmaksātas.

Atbilstoši minētajam ar dalībnieku sapulces lēmumu tiek noregulēts jautājums par dividenžu izmaksu dalībniekiem.