TĒMA: Ģimene

Vecāka tiesību atņemšana

J
jautā:
02. jūnijā, 2021
Marta

Labdien! Vai bērna tēvam var atņemt vecāka tiesības, ja viņš ar bērnu nav kontaktējies 10 gadus un alimentus maksā valsts?

A
atbild:
02. jūlijā, 2021
Marika Mure
juriste

Jautājums par aizgādības tiesību atņemšanu vecākam ir risināms tiesā. Taču primāri ar iesniegumu jāvēršas bāriņtiesā, kas, izvērtējot situāciju un veicot citas bāriņtiesas kompetencei atbilstošas darbības, lems par nepieciešamību tiesā iesniegt šādu pieteikumu.

Uzdotais jautājums ir tiesu prakses pārziņā un vērtējams kopsakarā ar bērna vislabākajām interesēm. Taču pirmsšķietami, nezinot situācijas detaļas, diez vai vienīgi apstāklis, ka tēvs ilgstoši neinteresējas par bērnu un nemaksā uzturlīdzekļus, varētu kļūt par iemeslu aizgādības tiesību atņemšanai.

Atbilstoši Bāriņtiesu likuma 22. panta ceturtajai daļai bāriņtiesa lemj par prasības iesniegšanu tiesā aizgādības tiesību atņemšanai vecākam, ja:

1) viņa vainas dēļ (vecāka apzinātas rīcības vai nolaidības dēļ) ir apdraudēta bērna veselība vai dzīvība;

2) vecāks ļaunprātīgi izmanto savas tiesības vai nenodrošina bērna aprūpi un uzraudzību un tas var apdraudēt bērna fizisko, garīgo vai tikumisko attīstību.