Cik liela ir valsts nodeva par īpašumtiesību un ķīlas tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā

J
jautā:
12. aprīlī, 2021
Vaira

Labdien! Esam noslēguši uztura līgumu, kurš paredz, ka uztura ņēmējs uztura devējam pret mūža uzturu nodod trīs nekustamos īpašumus un ik mēnesi sniedzamā uztura vērtība nevar būt mazāka par šobrīd valstī noteikto garantēto minimālo ienākumu. Kādā apmērā (un vai par katru nekustamo īpašumu atsevišķi) aprēķināma valsts nodeva par īpašuma tiesību un ķīlas tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā? Uztura līgumā ir noteikta kopējā ķīlas atzīmes summa par visiem objektiem kopumā. Paldies par atbildi!

A
atbild:
13. maijā, 2021
Latvijas notārs
Kristīne Šapčenko, zvērināta notāre

Valsts nodevu par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā par katru nekustamo īpašumu nosaka 2% apmērā no nekustamā īpašuma vērtības vai no uztura došanas maksājumu vērtības (aprēķina šādi – [līgumā noteiktā uztura došanas summa X 12] X 10). 2% valsts nodeva tiek aprēķināta no augstākā iepriekš minētā novērtējuma. Piemēram, nekustamā īpašuma vērtība ir 10 000,00 EUR. Uztura došanas maksājumu vērtība ir 32 640,00 EUR ([272,00 EUR X 12] X 10). Šajā gadījumā valsts nodeva būs 2% apmērā no uztura došanas maksājumu vērtības: 32 640,00 EUR, proti, 652,80 EUR. Valsts nodeva var tikt arī samazināta. Valsts nodevu par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā bērniem, laulātajiem, vecākiem, brāļiem, māsām, pusbrāļiem, pusmāsām, mazbērniem, mazmazbērniem un vecvecākiem par katru nekustamo īpašumu nosaka 0,5% apmērā no vērtības. Tāpat valsts nodeva 0,5% apmērā no vērtības ir aprēķināma, ja vecākam ir derīga karte, kas izsniegta Latvijas Goda ģimenes apliecības programmas ietvaros (3+ ģimenes karte), vai ja vecāks līdz lēmuma pieņemšanai pievieno pie tiesai iesniedzamā nostiprinājuma lūguma tās iestādes apliecinājumu, kas īsteno Latvijas Goda ģimenes apliecības programmu, ka vecāks atbilst nosacījumiem, lai saņemtu Latvijas Goda ģimenes apliecības programmas ietvaros izsniedzamo karti.