E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 22451
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Latvijā nav noteikts piedzenamo uzturlīdzekļu maksimālais apmērs

J
jautā:
09. februārī, 2021
Aivars

Jau vairāk nekā pirms diviem gadiem esam notariāli vienojušies, ka mūsu ārlaulības dēls, kuram tagad ir 9 gadi, dzīvos pie manis. Divu gadu laikā māte nav likusies par viņu ne zinis. VSSA saņem viņa alimentus, arī pa 2 gadiem nav iedevusi ne centa. Viņai ir divi 12 un 17 gadus veci bērni, par kuriem viņa saņem apgādnieka zaudējuma pabalstus. Un oficiālā darba alga ir vairāk par 1200. Cik procentu no viņas ienākumiem es oficiāli tiesas ceļā varu pieprasīt par mūsu kopīgo dēlu?

A
atbild:
16. februārī, 2021
Olga Petrovska
juriste

Civillikuma 179. pants noteic, ka vecāku pienākums ir samērā ar savām spējām un mantas stāvokli uzturēt bērnu. Šis pienākums gulstas uz tēvu un māti līdz laikam, kad bērns pats var sevi apgādāt. Strīdus par uzturlīdzekļiem bērnam izšķir tiesa. Minimālo uzturlīdzekļu apmēru, kuru bērnam nodrošināt ir pienākums katram vecākam neatkarīgi no savām spējām uzturēt bērnu un mantas stāvokļa, nosaka Ministru kabinets, ņemot vērā valstī noteikto minimālo mēnešalgu un bērna vecumu.

2013. gada 15. janvāra Ministru kabineta noteikumi Nr. 37 “Noteikumi par minimālo uzturlīdzekļu apmēru bērnam” paredz, ka katra vecāka pienākums ir katru mēnesi nodrošināt saviem bērniem minimālos uzturlīdzekļus šādā apmērā: katram bērnam no viņa piedzimšanas līdz 7 gadu vecuma sasniegšanai – 25% apmērā no Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas; katram bērnam no 7 gadu vecuma sasniegšanas līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai – 30% apmērā no Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas.

Uzturlīdzekļu apmērs ir piesaistīts nevis konkrētas personas ienākumu līmenim, bet gan valstī noteiktajai minimālai darba algai. Tiesas ceļā jūs varat piedzīt minimālos uzturlīdzekļus, kuru apmēru jums nav jāpierāda un jāpamato, jo Civillikuma 179. pants reglamentē pienākumu vecākam nodrošināt bērnu ar minimālo uzturlīdzekļu apmēru. Ja vēlaties piedzīt lielāku uzturlīdzekļu summu, tad ir nepieciešams uzturlīdzekļu summas pamatojums un pierādījumi (piemēram, komunālo pakalpojumu rēķini, maksājuma čeki par medikamentiem, apģērbu, sportošanu u. c.). Likums nenosaka maksimālo uzturlīdzekļu apmēru, kādu var piedzīt. Tiesa izvērtē pieprasītās uzturlīdzekļu summas pamatojumu un iesniegtos pierādījumus, kā arī ņem vērā otras puses argumentāciju un finansiālo situāciju.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 136 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU