TĒMA: Tieslietas

Vai bērnu var nodot citas personas aprūpē, ja vecāks strādā ārzemēs

J
jautā:
06. februārī, 2021
Gunta

Labdien! Strādāju ārzemēs (darbs paredzēts trijiem mēnešiem). Manam 13 gadus vecajam bērnam Latvijā ir aizbildnis. Kādas būs sekas, ja atbraukšu divas nedēļas vēlāk par noteikto laiku? Aizbildniecība iestājās 17.12.2020.–17.03.2021. Strādāt devos 07.01.2021.

A
atbild:
29. martā, 2021
Ilona Barkovska
juriste

Saskaņā ar Civillikuma 177. pantu līdz pilngadības sasniegšanai (219. p.) bērns ir vecāku aizgādībā.

Aizgādība ir vecāku tiesības un pienākums rūpēties par bērnu un viņa mantu un pārstāvēt bērnu viņa personiskajās un mantiskajās attiecībās.

Rūpes par bērnu nozīmē viņa aprūpi, uzraudzību un tiesības noteikt viņa dzīvesvietu.

Bērna aprūpe nozīmē viņa uzturēšanu, t. i., ēdiena, apģērba, mājokļa un veselības aprūpes nodrošināšanu, bērna kopšanu un viņa izglītošanu un audzināšanu (garīgās un fiziskās attīstības nodrošināšana, pēc iespējas ievērojot viņa individualitāti, spējas un intereses un sagatavojot bērnu sabiedriski derīgam darbam).

Bērna uzraudzība nozīmē rūpes par bērna paša drošību un trešās personas apdraudējuma novēršanu.

Ar tiesībām noteikt bērna dzīvesvietu saprotama dzīvesvietas ģeogrāfiskā izvēle un mājokļa izvēle.

Rūpes par bērna mantu nozīmē gādību par bērna mantas uzturēšanu un izmantošanu tās saglabāšanai un vairošanai.

Saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likuma 45.1 panta pirmo daļu vecāki var nodot bērnu citas personas aprūpē Latvijā uz laiku, kas ilgāks par trim mēnešiem, ja pirms nodošanas vecāku dzīvesvietas bāriņtiesa atzinusi, ka šāda nodošana atbilst bērna interesēm un persona spēs bērnu pienācīgi aprūpēt. Bāriņtiesa, ja nepieciešams, pieprasa šīs personas dzīvesvietas bāriņtiesas atzinumu par attiecīgās personas spēju bērnu pienācīgi aprūpēt.

Un saskaņā ar šā panta otro daļu par citas personas aprūpē nodoto bērnu vecāku dzīvesvietas bāriņtiesa informē šīs personas dzīvesvietas bāriņtiesu, kas nodrošina regulāru attiecīgās personas aprūpē nodotā bērna dzīves apstākļu pārbaudi.

Tātad, pirms nodot bērnu citas personas aprūpē uz laiku, ilgāku par trim mēnešiem, bērna vecākiem ir jāsaņem bāriņtiesas atzinums.

Sekas par minētā panta neievērošanu var būt dažādas, un tās ir atkarīgas no faktiskajiem apstākļiem.

Saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likuma 85. pantu par bērna aprūpes pienākumu nepildīšanu vecākiem, personai, kuras aprūpē bērns ir nodots ar bāriņtiesas lēmumu, vai personai, kura nodrošina bērna īslaicīgu aprūpi, piemēro brīdinājumu vai naudas sodu līdz četrdesmit divām naudas soda vienībām.

Tātad, ja tiks konstatēts, ka vecāks nepilda savu bērna aprūpes pienākumu, par to var iestāties administratīvā atbildība.

Saskaņā ar Civillikuma 203. panta pirmo daļu aizgādības tiesības vecākam tiek pārtrauktas, ja bāriņtiesa atzīst, ka:

1) ir faktiski šķēršļi, kas liedz vecākam iespēju aprūpēt bērnu;

2) bērns atrodas veselībai vai dzīvībai bīstamos apstākļos vecāka vainas dēļ (vecāku apzinātas rīcības vai nolaidības dēļ);

3) vecāks ļaunprātīgi izmanto savas tiesības vai nenodrošina bērna aprūpi un uzraudzību;

4) vecāks ir devis piekrišanu bērna adopcijai, izņemot gadījumu, kad viņš kā laulātais ir devis piekrišanu tam, ka bērnu adoptē otrs laulātais;

5) konstatēta vecāka vardarbība pret bērnu vai ir pamatotas aizdomas par vecāka vardarbību pret bērnu.

Ja bāriņtiesa konstatēs vienu vai vairākus Civillikuma 203. panta pirmajā daļā minētos pārkāpumus, var tikt pieņemts lēmums par aizgādības tiesību pārtraukšanu.