Labdien! Es vēlējos uzzināt, kad un cik vispār sanāk maksāt par pašnodarbināto nodokļus. Vai visi rēķini saistībā ar manu biznesu tiek nokārtoti?
Reģistrējot saimniecisko darbību, jāizvēlas nodokļu režīms. Informācija ir atrodama Valsts ieņēmumu dienesta tīmekļvietnes sadaļā “Saimnieciskās darbības veicēji”.
Ja izvēlas maksāt valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) un iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) no saimnieciskās darbības ienākuma vispārējā kārtībā, reizi ceturksnī jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestam (VID) pašnodarbinātā ziņojums par sociālajam iemaksām, jāsamaksā iemaksas. Nākamajā gadā no 1. marta līdz 1. jūnijam jāiesniedz gada ienākumu deklarācija, jāsamaksā IIN.
Pašnodarbinātai personai obligātās sociālās iemaksas atkarīgas no saimnieciskajā darbībā gūtajiem ienākumiem. No 2021. gada 1. janvāra līdz 30. jūnijam pašnodarbinātai personai, ja tās ienākumi mēnesī sasniedz vai pārsniedz valstī noteiktās minimālās algas apmēru, ir jāveic VSAOI no ienākumiem, kuri nav mazāki par minimālo algu (500 eiro). Pašnodarbinātā iemaksu likme ir 31,07%. Ja ienākumi ir lielāki par 500 eiro mēnesī, no summas virs 500 eiro jāveic 5% pensiju apdrošināšanai. Pilno likmi var maksāt arī no visa ienākuma. VSAOI veic reizi ceturksnī par tiem ceturkšņa mēnešiem, kuros ir ienākumi.
Ja ienākumi mēnesī nesasniedz minimālās algas apmēru, no faktiskajiem ienākumiem jāveic 5% iemaksas pensiju apdrošināšanai.
No gadā pirmajiem 50 eiro ienākumiem iemaksas neveic.
Sākot ar 2021. gada 1. jūliju, tiks ieviestas minimālās obligātās iemaksas.
Informācija par VSAOI jauno kārtību ir ievietota Valsts ieņēmumu dienesta tīmekļvietnes sadaļā “Nodokļu izmaiņas 2021”: norādē “Esmu saimnieciskās darbības veicējs”.
Saimnieciskās darbības veicējam jākārto grāmatvedība, uzskaitot gan saimnieciskās darbības ieņēmumus, gan ar to gūšanu saistītos izdevumus. Ienākumu no saimnieciskās darbības nosaka, kā ieņēmumu un ar to gūšanu saistīto izdevumu starpību.
No saimnieciskās darbības ienākuma maksājamo iedzīvotāju ienākuma nodokli aprēķina par gadu, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju nākamajā gadā no 1. marta līdz 1. jūnijam, bet, ja kopējie ienākumi gadā pārsniedz 62 800 eiro, – no 1. aprīļa līdz 1. jūlijam.
VID publicē nodokļu maksātājiem aktuālo informāciju par visiem grozījumiem nodokļu normatīvajos aktos. Tāpēc ieteicams regulāri ieskatīties gan VID tīmekļvietnē publicētajā informācijā, gan EDS un e-pastā izlasīt nodokļu maksātājam adresētos VID paziņojumus.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!