TĒMA: Nodokļi

Reversais PVN paredzēts reģistrētiem PVN maksātājiem

J
jautā:
15. oktobrī, 2020
Edgars

Labdien! Vēlos reģistrēties kā pašnodarbinātais un nodarboties ar koka un metāla apstrādi, izgatavot konstrukcijas utt. Kā man ir jāmaksā PVN (reversais), ja iegādājos koku un metālu? Vai to piešķir privātpersonai? Paldies!

A
atbild:
28. oktobrī, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Gan juridiskai, gan fiziskai personai, kura veic saimniecisko darbību, ir izvēles iespējas reģistrācijai Valsts ieņēmumu dienesta pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju reģistrā; iekšzemes PVN maksātājs var izvēlēties reģistrēties vai nereģistrēties VID PVN maksātāju reģistrā pirms apliekamo darījumu uzsākšanas vai līdz brīdim, kad tā veikto ar PVN apliekamo darījumu kopējā vērtība iepriekšējo 12 mēnešu laikā sasniedz 40 000 eiro.

Vispārīgā gadījumā PVN maksātājs ir VID PVN reģistrā reģistrēta persona, kurai tiek piešķirts PVN reģistrācijas numurs un kuras veiktās preču piegādes un sniegtie pakalpojumi pret atlīdzību tiek aplikti ar PVN.

Tikai VID PVN maksātāju reģistrā reģistrētai personai ir tiesības atgūt PVN summu no valsts budžeta, kas norādīta saņemtajos PVN rēķinos no citiem reģistrētiem PVN maksātajiem vai PVN aprēķināts par iegādātajām precēm un saņemtajiem pakalpojumiem, ja šīs preces vai pakalpojumi tiks izmantoti savas saimnieciskās darbības ietvaros savu ar PVN apliekamo darījumu nodrošināšanai.

PVN “reversā” (apgrieztā) maksāšanas kārtība piemērojama Pievienotās vērtības nodokļa likumā noteiktajām preču vai pakalpojumu kategorijām, ja preču piegādātājs (pakalpojumu sniedzējs) un preču (pakalpojumu) saņēmējs ir reģistrēti PVN maksātāji un darījums veikts iekšzemē.

PVN “reversā” (apgrieztā) maksāšanas kārtība paredzēta:

  • kokmateriālu piegādei un ar to saistītiem pakalpojumiem;
  • metāllūžņu piegādei un ar to saistītiem pakalpojumiem;
  • būvniecības pakalpojumiem;
  • mobilo telefonu, klēpjdatoru, planšetdatoru un integrālās shēmas ierīču piegādēm;
  • graudaugu un tehnisko kultūru piegādēm;
  • neapstrādātu dārgmetālu, dārgmetālu sakausējumu un ar dārgmetālu plaķētu metālu piegādēm piegādēm;
  • spēļu konsoļu piegādēm.

Lai noskaidrotu PVN piemērošanas kārtību  savā saimnieciskajā darbībā, jums jāsazinās ar Valsts ieņēmumu dienestu.