E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 21035
Lasīšanai: 2 minūtes

Kā sadalīt mantotu kopīpašumu

J
jautā:
02. septembrī, 2020
Inese

Ko darīt, ja viens mantinieks negrib ne dalīt uz pusēm kopīpašumu, ne saņemt otru mantojuma pusi no sava brāļa kā dāvinājumu? Brālis, kurš grib dāvināt (mans vīrs), ir Anglijā, bet notārs Rēzeknē neatbild uz zvaniem un neapstiprina tiešsaistes vizīti. Vai var vērsties pie cita notāra? Kā nokārtot šo mantojuma lietu, ja ar otru mantinieku nav iespējams kontaktēties, jo viņš ignorē gan savu brāli, gan viņa pilnvaroto personu, respektīvi, mani, mantinieka sievu?

A
atbild:
15. septembrī, 2020
Marika Mure
juriste

No jautājuma redakcijas nav īsti saprotams, vai jūsu vīrs jau ir iestājies mantojuma tiesībās un ieguvis kopīpašuma daļu. Pieņemot, ka tas jau ir noticis un jautājums ir vērsts uz kopīpašuma sadalīšanas iespējām, norādāms, ka atbilstoši Civillikuma 1074. pantam nevienu kopīpašnieku nevar piespiest palikt kopīpašumā. Ja jūsu vīra brālis neiesaistās īpašuma jautājumu risināšanā un viņi kā kopīpašnieki nevar vienoties par kopīpašuma sadali sarunu ceļā, tad kopīpašnieks var vērsties tiesā ar prasību par kopīpašuma sadali veidos, kas paredzēti Civillikuma 1075. pantā:

  • piespriežot katram no kopīpašniekiem reālas daļas, uzliekot, kad vajadzīgs, viena daļai zināmus servitūtus (apgrūtinājumus) par labu otra daļai;
  • atdodot visu lietu vienam kopīpašniekam, ar pienākumu samaksāt pārējiem viņu daļas naudā;
  • nosakot lietu pārdot, izdalot ieņemto naudu kopīpašnieku starpā:
  • izšķirot jautājumu ar lozi, it īpaši tad, kad jāizšķir, kam no kopīpašniekiem paturēt sev pašu lietu un kas no viņiem apmierināms ar naudu.

Ja nepieciešams veikt jebkādas notariālas darbības, tostarp saistībā ar mantojumu, jūs varat sazināties ar jebkuru no Latvijas zvērinātiem notāriem, lai vienotos par attālinātās vizītes laiku.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU