E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 20746
Lasīšanai: 2 minūtes
4
4

Vai laulāto var atstumt no mantojuma

J
jautā:
02. augustā, 2020
Alise

Labdien! Plānoju stāties laulībā, un man ir divi pieauguši bērni, kuriem gribu atstāt savu mantu nāves gadījumā (nekustamo īpašumu, naudas uzkrājumus, investīcijas kopfinansēšanas platformās). Gribu pasargāt bērnus, lai vīrs nebūtu neatraidāmais mantinieks. Vai laulību gadījumā ir šāda iespēja? Kāds ir rīcības plāns?

A
atbild:
17. augustā, 2020
Marika Mure
juriste

Atbilstoši Civillikuma 423. pantā noteiktajam pārdzīvojušais laulātais un bērni ir neatraidāmie mantinieki. Minētais nozīmē, ka jūsu laulātais, pastāvot laulībai, nevar tikt atraidīts no mantojuma neatraidāmās daļas vienīgi jūsu gribas dēļ, ja vien nepastāv kāds no Civillikuma 431. pantā noteiktajiem gadījumiem. Piemēram, tie ir gadījumi, kad laulātais ir pārkāpis laulību, apdraudējis jūsu dzīvību, veselību, sitis, spīdzinājis u. c. Ja tomēr pastāv kāds no šiem un/vai citiem apstākļiem, atstumšanu no mantojuma var noteikt testamentā, vienlaikus tajā norādot, ka visu jūsu mantu manto bērni. Taču jāņem vērā, ka, atstumjot laulāto no mantojuma uz Civillikuma 431. pantā minētajiem pamatiem, tam ir jābūt arī neapstrīdamiem pierādījumiem. Turklāt, pretendējot uz savu neatraidāmā mantojuma daļu, pārdzīvojušais laulātais testamentu var apstrīdēt tiesā. Ņemot vērā, ka pašreizējā Civillikuma redakcija neparedz citus gadījumus, kad, esot laulībā, viens no laulātajiem var nebūt neatraidāmais mantinieks, jūs varat vēl dzīves laikā savu nekustamo īpašumu atlīdzības nozīmē uzdāvināt bērniem. Šāds dāvinājuma līgums nebūs apstrīdams. Jūsu laulātais varēs pretendēt vienīgi uz savu mantojuma daļu attiecībā uz jūsu naudas līdzekļiem u. c. kustamo mantu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU