E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 20654
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Vai, izmantojot ģenerālpilnvaru, var rīkoties savās interesēs

J
jautā:
13. jūlijā, 2020
Aivis

Vai, izmantojot ģenerālpilnvaru, pilnvarnieks drīkst sev dāvināt pilnvaras devēja nekustamo īpašumu?

A
atbild:
02. septembrī, 2020
Gatis Graustiņš
juriskonsults

Ģenerālpilnvara ir īpaša pilnvara, kura derīga nevis vienam noteiktam nolūkam, bet gan zināmas šķiras lietu vešanai, savukārt universālpilnvara ir derīga pārstāvībai visās pilnvaras devēja lietās, kurās ir iespējama pārstāvība. Līdz ar to, lai varētu atdāvināt sev īpašumu, ģenerālpilnvaras izdošanas nolūkam ir jābūt tādam, kas neapšaubāmi pieļauj nekustamā īpašuma atdāvināšanu (Civillikuma 2291. pants).

Augstākā tiesa ir secinājusi, ka atbilstoši Civillikuma 2300. pantam pilnvarnieks nedrīkst pārkāpt viņam dotā pilnvarojuma robežas un viņam jārīkojas vispirms pēc pilnvaras devēja norādījumiem. Ja nav noteiktu norādījumu, pilnvarniekam jārīkojas nevis pēc savas iegribas, bet gan tā, kā attiecīgajā gadījumā, domājams, rīkotos pats pilnvarotājs [..]; ģenerālpilnvarnieki un specpilnvarnieki drīkst uzsākt tikai tādu darbību, ko prasa viņiem uzdotās lietas raksturs un kas stāv ar to nepieciešamā sakarā (Civillikuma 2301. panta pirmā daļa).

Līdz ar to, lai pilnvarnieka darbības būtu tiesiskas, ir jākonstatē, ka tās notiek pilnvaras devēja interesēs. Pilnvaras devēja intereses ir izsecināmas no dotās pilnvaras.

Civillikuma 1410. pantā noteikts, ka noslēgt līgumus var gan personīgi, gan ar vietnieku palīdzību, bet kā vienā, tā otrā gadījumā noslēgtais līgums būs saistošs tā, it kā tas būtu noslēgts personīgi. Savukārt otrai pusei neatkarīgi no tā, vai tā ir jebkura trešā persona vai tas ir pats pilnvarnieks, kurš jau vienreiz ir parakstījis līgumu pilnvaras devēja vārdā, nav pamata paļauties, ka tas ir spēkā esošs darījums, ja vien no pilnvaras nav secināms, ka pilnvaras devējs ir vēlējies uzticēt pilnvarotajai personai šādas darbības veikšanu. Vienlaikus arī pašam pilnvaras devējam ir jābūt ļoti uzmanīgam, sastādot pilnvaru, jo pilnvaras devējs var arī bez nodoma pilnvarot veikt tādas darbības, kuras nav paredzējis. Ja pilnvarnieks ir pārkāpis sava pilnvarojuma robežas, tad viņa izdarītā darbība ir spēkā tikai tiktāl, ciktāl tā izpildīta saskaņā ar uzdevumu (Civillikuma 2302. pants).

Pilnvaras robežu pārkāpšana no juridiskā aspekta ir analoģiska mēģinājumam noslēgt darījumu cita vārdā bez nekādām pārstāvības tiesībām. Kaut arī praktiski reizēm var panākt, ka no abām pusēm tiek izpildīts spēkā neesošs darījums, jo no vienas puses to paraksta šķietami pilnvarota persona, pilnvaras devējam vajadzētu apzināties, ka viņš, iespējams, var pastrādāt noziedzīgu nodarījumu – pilnvarniekam prettiesiski uzdāvinot īpašumu sev, visticamāk, ir saskatāmas Krimināllikuma 179. pantā paredzētā noziedzīgā nodarījuma “piesavināšanās” sastāva pazīmes.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU