E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 19831
Lasīšanai: 4 minūtes

Kā uzturlīdzekļu maksātājam rīkoties, kad bērns sasniedz 18 gadu vecumu

Publicēts pirms 4 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
11. aprīlī, 2020
bella

Man ir atņemtas aizgādības tiesības. Pēc tiesas sprieduma es maksāju sava bērna aizgādnim uzturlīdzekļus. Kā man jārīkojas pēc bērna pilngadības sasniegšanas, ja viņš mācās? Kam jāmaksā? Cik jāmaksā?

A
atbild:
15. aprīlī, 2020
Edīte Brikmane
LV portāls

Atbilde tiek sniegta, pieņemot, ka tiesa ir lēmusi piedzīt uzturlīdzekļus līdz bērna pilngadība sasniegšanai. Tādā gadījumā, kad bērns sasniegs 18 gadu vecumu, aizbildnis zaudēs tiesības piedzīt uzturlīdzekļus bērna uzturam. Savas tiesības tos saņemt bērnam kā pilngadīgai un rīcībspējīgai personai būs jāaizstāv pašam.

Likumā nav precīzi noteikts bērna vecums, kuram iestājoties vecāku pienākums uzturēt bērnu izbeidzas. Galvenais kritērijs, lemjot par pienākumu maksāt uzturlīdzekļus pilngadīgam bērnam, ir bērna spēja pašam par sevi gādāt. Civillikuma 179. panta pirmā daļa nosaka: “Vecāku pienākums ir samērā ar viņu spējām un mantas stāvokli uzturēt bērnu. Šis pienākums gulstas uz tēvu un māti līdz laikam, kad bērns pats var sevi apgādāt. Strīdus par uzturlīdzekļiem bērnam izšķir tiesa.”

Likumdevējs nav precizējis, kā noteikt, vai bērns spēj pats par sevi gādāt, jo situācijas var būt ļoti dažādas. Taču Augstākās tiesas Senāts 2015. gada 7. janvāra spriedumā lietā Nr. SKC-1478/2015 secina: “Civillikuma 179. pants interpretējams tā, ka bērns, kurš mācās vidējās vai augstākās mācību iestādes dienas nodaļā un nav vecāks par 24 gadiem, ir uzskatāms par nespējīgu sevi apgādāt, līdz ar to vecākiem ir pienākums uzturēt bērnu.” Savukārt, “ja līdztekus studijām [..] bērns strādā un gūst ienākumus vai arī studijas pārtrauc, tad vecāks, kuram ir piespriests uzturlīdzekļu maksāšanas pienākums, mainoties apstākļiem, ir tiesīgs celt tiesā prasību par uzturlīdzekļu apmēra samazināšanu jeb atbrīvošanu no šā pienākuma”.

Tātad, ja pilngadību sasniedzis bērns turpina mācīties un šī iemesla dēļ nav iespējams gūt ienākumus algotā darbā, vecākam ir pienākums maksāt uzturlīdzekļus.

Atšķirībā no minimālā uzturlīdzekļu apmēra nepilngadīgiem bērniem normatīvajos aktos nav noteikts, kādā apmērā būtu jānodrošina uzturlīdzekļi bērnam, kurš ir sasniedzis pilngadību. Arī šajā gadījumā ir jāvērtē katrs gadījums individuāli. Ja ar bērnu nevar vienoties par uzturlīdzekļu apmēru, strīds jārisina ar tiesas vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda palīdzību.

Ja bērns turpina iegūt pamatizglītību, vidējo izglītību, arodizglītību vai speciālo izglītību Latvijā, uzturlīdzekļus piedzen ar Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas starpniecību 30% apmērā no valstī noteiktās minimālās algas (2020. gadā tie ir 129 eiro mēnesī), taču šī summa nevar pārsniegt tiesas nolēmumā noteikto.

Savukārt, ja strīds tiek izšķirts tiesā, nosakot uzturlīdzekļu apmēru pilngadīgam bērnam, tiesai, izvērtējot lietā iekļautos pierādījumus kopsakarā ar pušu paskaidrojumiem, ir jānoskaidro uzturam un pilnvērtīgam mācību procesam nepieciešamā kopējā summa, lai vislabāk nodrošinātu bērna intereses. Tiesai ir jāizvērtē un jāsamēro konkrētas bērna vajadzības ar abu vecāku mantas stāvokli un spēju bērna uzturam, garīgās un fiziskās attīstības nodrošināšanai nepieciešamo summu nodrošināt. Līdz ar to piedzīto uzturlīdzekļu apmērs var būt gan lielāks, gan mazāks par minētajiem 129 eiro.

Vislabāk, ja par šo jautājumu vecāks ar bērnu var vienoties, paturot prātā, ka bērnam noteiktos gadījumos ir tiesības uzturlīdzekļus piedzīt.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas