E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 19034
Lasīšanai: 3 minūtes

Maternitātes pabalsts, ja strādāts īsu laiku

J
jautā:
08. janvārī, 2020
Katrīna

Labdien! Kopš jūlija esmu iestājusies bezdarbniekos, bet tā nu ir sanācis, ka esmu stāvoklī. Pašlaik veselības problēmu dēļ nespētu strādāt. Vai man ir iespēja saņemt maternitātes pabalstu, ja pastrādāšu vismaz divus mēnešus pirms dekrēta sākuma? Ja ir iespēja, kā pabalsts tiks aprēķināts? Paldies!

A
atbild:
17. janvārī, 2020
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Agnese Audere, Kontaktu centra klientu apkalpošanas operatore

Maternitātes pabalsts par pirmsdzemdību un pēcdzemdību darba nespējas lapu B pienākas māmiņai, ja viņa ir nodarbināta pabalsta piešķiršanas dienā (darba ņēmēja vai pašnodarbinātā). No 2020. gada 1. janvāra tiesības uz maternitātes pabalstu ir arī sievietēm, kuras zaudējušas darba ņēmēja vai pašnodarbinātā statusu ne agrāk kā 60 dienas pirms grūtniecības vai dzemdību atvaļinājuma.

Šobrīd nav noteikts kvalifikācijas periods, cik ilgi pirms pirmsdzemdību atvaļinājuma būtu jānostrādā, bet no 2020. gada 1. septembra tiesības uz maternitātes pabalstu būs personām, par kurām Latvijas Republikā ir veiktas vai bija jāveic obligātās iemaksas maternitātes apdrošināšanai:

  • ne mazāk kā 3 mēnešus pēdējo 6 mēnešu periodā pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums (grūtniecības atvaļinājuma pirmā diena) vai
  • ne mazāk kā 6 mēnešus pēdējo 24 mēnešu laikā.

Pabalstu aprēķina un izmaksā 80% apmērā no personas vidējās apdrošināšanas iemaksu algas (bruto algas). Darba ņēmējam vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķina par 12 kalendāro mēnešu periodu, šo periodu beidzot divus mēnešus pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums: maternitātes pabalstam – pirmā darbnespējas diena.

Aprēķinot pabalstu, attiecīgajā 12 mēnešu periodā tiek ņemti vērā tikai darbā gūtie ienākumi, no kuriem ir veiktas sociālās iemaksas. Vidējo kalendāra dienas apdrošināšanas iemaksu algu iegūst, šā laikposma kopējos ienākumus dalot ar kopējo kalendāra dienu skaitu periodā, neieskaitot tajā pārejošas darbanespējas kalendāra dienas (darba nespējas lapa B), bērna kopšanas atvaļinājuma kalendāra dienas.

Ja maternitātes pabalsta aprēķina periodā ir bezdarba periods, to neņems vērā, bet maternitātes pabalsta apmēru nosaka 70% apmērā no valstī noteiktās mēneša vidējās apdrošināšanas iemaksu algas: 2020. gadā – 587,39 eiro. Minētā perioda bezdarba mēnešus vai dienas aizstāj ar 587,39 eiro (katrā mēnesī vai dienās, kur nav iemaksas), papildus pieskaita darbā gūtos ienākumus.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU