E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 18708
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Reģistri
1
1

Paternitātes atzīšana

J
jautā:
05. decembrī, 2019
Marite

Labdien! Ar vīru nedzīvoju apmēram gadu. Man ir attiecības ar citu cilvēku, nesen piedzima meitiņa. Pēc likuma meitiņa no jaunajām attiecībām automātiski tiek uzskatīta par oficiālā vīra bērnu (ar vīru nedzīvoju kopā). Vīrs šobrīd atrodas ieslodzījumā. Vēlos šķirt laulību. Kādi dokumenti man ir nepieciešami? Mums ar vīru ir dēls, mums ir atņemtas vecāku tiesības, un šobrīd dēls dzīvo laukos pie radiniekiem. Kad dzimtsarakstu nodaļā kārtoju dzimšanas apliecību meitai, viņi teica, ka ir jāšķir laulība un tikai tad apliecībā var ierakstīt īsto meitas tēvu (ar kuru šobrīd dzīvoju). Šobrīd sanāk, ka meitas tēvs ir mans bijušais vīrs, bet tā nav taisnība. Paldies!

A
atbild:
17. janvārī, 2020
Gatis Graustiņš
juriskonsults

Ja maternitāti nosaka pēc sievietes, kura bērnu ir dzemdējusi, tad ar paternitāti saistītais ir specifiskāks regulējums, kurš paredz saprātīgu noregulējumu arī šajā situācijā: Latvijā pastāv vairāku veidu paternitātes.

Ja esat laulībā, atbilstoši Civillikuma 146. pantam darbojas paternitātes pieņēmums. Paternitātes pieņēmumu sauc par “pieņēmumu”, jo šāds priekšstats balstās tikai uz civilstāvokļu aktu reģistra ierakstu, saprotams, ka šāds pieņēmums ir atspēkojams, jo tas nevar vienmēr nodrošināt pareizu faktiskās situācijas noregulējumu. Jāņem vērā, ka pretēji jautājumā iekļautajam arī šobrīd, šķirot laulību, paternitātes pieņēmums paliks spēkā, jo bērns piedzima laulības laikā.

Paternitātes pieņēmums ir spēkā arī tad, ja jūs esat izšķīrusies mazāk nekā 306 dienas pirms bērna dzimšanas. Skatīt Civillikuma 146. panta otro daļu: “Par tēvu bērnam, kurš piedzimis sievietei laulības laikā vai ne vēlāk kā 306. dienā pēc tam, kad laulība izbeigusies ar vīra nāvi, laulības šķiršanu vai laulības atzīšanu par neesošu, uzskatāms bērna mātes vīrs (paternitātes pieņēmums).”

Civillikuma 146. panta 5. daļā, ir noteikts, ka paternitātes pieņēmums nav spēkā, ja paternitāte atzīta šā likuma 155. panta astotajā daļā noteiktajā kārtībā.

Civillikuma 155. pantā ir iekļauts paternitātes atzīšanas regulējums. Paternitātes atzīšana notiek, ja bērna tēvs un māte personiski iesniedz kopīgu iesniegumu dzimtsarakstu nodaļā vai dzimtsarakstu nodaļai adresētu iesniegumu, uz kura ir notariāli apliecināts iesniedzēju paraksta īstums. Ar vārdiem bērna tēvs Civillikuma 155. panta pirmajā daļā ir domāts bērna bioloģiskais tēvs, nevis persona, kura par tādu uzskatāma paternitātes pieņēmuma rezultātā. Visticamāk, tieši šī panta nepareizas iztulkošanas dēļ esat saņēmuši visus šos aplamos padomus.

Arī Jums šajā situācijā nepieciešams doties uz dzimtsarakstu nodaļu un iesniegt kopīgu iesniegumu par paternitātes atzīšanu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU