Lasīšanai: 1 minūte
TĒMA: Politika

Kāpēc nav e-vēlēšanu

J
jautā:
18. novembrī, 2019
Olegs

Kāpēc Latvijā nav elektronisko vēlēšanu? Tās varētu notikt portālā www.latvija.lv.

A
atbild:
27. novembrī, 2019
Centrālā vēlēšanu komisija
Kristīne Bērziņa, priekšsēdētāja

Balsošana internetā tikai pirmajā acu uzmetienā šķiet ērta un viegla. Praksē tā nebūt nav. Šī sistēma ir dārga, un pastāv jautājums, vai ir iespējams garantēt pietiekamu tās drošību. Protams, ja vēlētājs to zina un ir ar mieru, ka, balsojot internetā, viņa balss var nebūt pilnībā aizklāta, viņš varētu šādu iespēju izmantot. Tomēr aizklātums ir viens no galvenajiem vēlēšanu principiem, kurš valstij ir jānodrošina. Turklāt, lai balsotu internetā, ir nepieciešama ID karte ar elektronisko parakstu vai mobilais paraksts, kas arī ir saistīts ar ID karti, kurai kaut kur jādodas pakaļ. Vēlētāju līdzdalība Eiropas Parlamenta vēlēšanās vienmēr ir bijusi zema, jo sevišķi ārzemēs, un balsojuma iespēja internetā, manuprāt, ļoti būtiski vēlētāju līdzdalību nepalielinātu.