Laulāto kopīgā manta

J
jautā:
06. oktobrī, 2019
Baiba

Labdien! Esmu nopirkusi dzīvokli – tikai par saviem līdzekļiem, tas ir reģistrēts uz mana vārda. Dzīvokļa remontā abi ar draugu ieguldām finansiālus līdzekļus, kopīgi pērkam mēbeles, sadzīves tehniku utt. Tagad gribam apprecēties, bet manam draugam pirms daudziem gadiem ir paņemti vairāki kredīti, kuri nav atdoti. Kā pēc laulībām pasargāt mantu no kreditoriem, ja neslēgsim laulības līgumu? Vai kreditoriem būs tiesības piekļūt manam bankas kontam? Paldies!

A
atbild:
11. oktobrī, 2019

Tiesu izpildītājs var vērst piedziņu uz laulāto kopīgo mantu.

Civillikuma 91. pants nosaka: katra laulātā atsevišķa manta it sevišķi ir:

1) manta, kas laulātajam piederējusi pirms laulības vai ko laulātie līgumā noteikuši par atsevišķu mantu;

2) priekšmeti, kas noder tikai viena laulātā personīgai lietošanai vai vajadzīgi viņa patstāvīgā darbā;

3) manta, ko viens laulātais ieguvis bez atlīdzības laulības laikā;

4) laulātā atsevišķās mantas ienākumi, kas nav nodoti ģimenes un kopīgās mājsaimniecības vajadzībām;

5) manta, ar ko atvietota iepriekšējos (1.–4.) punktos minētā manta.

Viss, ko laulības laikā laulātie iegūst kopīgi vai viens no viņiem, bet ar abu laulāto līdzekļiem vai ar otra laulātā darbības palīdzību, ir abu laulāto kopīga manta; šaubu gadījumā jāpieņem, ka šī manta pieder abiem līdzīgās daļās.

Konkrētajā situācijā Jūsu dzīvoklis būtu uzskatāms par Jūsu atsevišķo mantu, jo tas ir iegādāts pirms laulības noslēgšanas.

Ja lieta nonāk līdz zvērinātam tiesu izpildītājam, Jūs varat saskarties ar šādu situāciju: tiesu izpildītājs, apsekojot parādnieka (Jūsu vīra) dzīvesvietu, var aprakstīt kustamo manto (sadzīves priekšmetus, mēbeles u. tml.). Tādā gadījumā Jums tiesu izpildītājam būs jāpierāda, ka konkrētā manta pieder tieši Jums, ir Jūsu atsevišķā manta (ar čekiem vai citādi), vai arī, ja Jums piederošā manta tomēr tiks aprakstīta, būs jāsniedz prasība tiesā un jālūdz izslēgt viņiem piederošo mantu no aprakstes akta saskaņā ar Civilprocesa likuma 633. panta noteikumiem.

Saistībā ar Jūsu vīra parādiem tiesu izpildītājs Jūsu kontus apķīlāt nevarēs.