TĒMA: Tieslietas

Izziņas iestādes jēdziens

J
jautā:
18. septembrī, 2019
edušs

Kas Darba likuma izpratnē ir izziņas iestāde? Policija, tiesa utt.? Vai pašvaldības policija arī ir izziņas iestāde?

A
atbild:
19. septembrī, 2019

Saskaņā ar Darba likuma 74. panta “Atlīdzība gadījumos, kad darbinieks neveic darbu attaisnojošu iemeslu dēļ” 1. daļas 6. punktu darbinieks var saņemt atlīdzību, ja kavējis darbu tādēļ, ka, pamatojoties uz izsaukumu, ieradies izziņas iestādē, prokuratūrā vai tiesā.

Tādējādi par attaisnotu darba kavējumu ir uzskatāma darbinieka ierašanās minētajās iestādēs pēc to pieprasījuma.

Izziņas iestādes jēdziens ir precizēts Kriminālprocesa likuma pārejas noteikumu 9. punktā; normatīvajos aktos lietotie termini “izziņas iestāde” un “izziņas izdarītājs” līdz šo aktu redakcijas pakāpeniskai precizēšanai turpmāk saprotami kā termini “izmeklēšanas iestāde” un “izmeklētājs”.

Tādējādi pašvaldības policija, veicot tai normatīvajos aktos deleģēto pienākumu pildīšanu, ir tiesīga ar pavēsti aicināt personas ierasties minētajā iestādē. Attiecīgi arī pašvaldības policija veic izmeklēšanas funkciju un termins “izmeklēšanas iestāde” ir attiecināms uz pašvaldības policijas iestādi.

Saskaņā ar likuma “Par policiju” 15. pantu policija sastāv no Valsts policijas, pašvaldības policijas un ostas policijas.

Šī likuma 10. pantā ir noteiktas policijas darbinieka tiesības un kompetence, kas cita starpā nosaka tā tiesības veikt izmeklēšanas darbības.