Informācija par invaliditātes saglabāšanu jānoskaidro VDEĀVK

J
jautā:
16. septembrī, 2019
Sarmīte

Cilvēkam ir noteikta 3. invaliditātes grupa uz mūžu. Pēc vairākiem gadiem šim cilvēkam (pēc citas diagnozes) tiek noteikta 2. invaliditātes grupa uz noteiktu laiku. Vai, beidzoties 2. grupas termiņam, iepriekš noteiktā 3. grupa uz mūžu joprojām saglabājas? Vai arī cilvēkam atkal jāvēršas VDEĀK, lai no jauna tiktu piešķirta 3. grupa?

A
atbild:
27. septembrī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Invaliditātes noteikšanas kārtību reglamentē Ministru kabineta 2014. gada 23. decembra noteikumi Nr. 805 par prognozējamas invaliditātes, invaliditātes un darbspēju zaudējuma noteikšanas kritērijiem, termiņiem un kārtību.

Invaliditāti personai no 18 gadu vecuma nosaka:

  • uz sešiem mēnešiem, vienu gadu, diviem vai pieciem gadiem;
  • bez atkārtota invaliditātes ekspertīzes termiņa (uz mūžu), ja personai:

1) konstatēti šo noteikumu 7. pielikumā minētie anatomiskie defekti vai veselības traucējumi;

2) ir stabili un neatgriezeniski funkcionēšanas ierobežojumi, kuru dēļ invaliditāte ir bijusi nepārtraukti noteikta ne mazāk kā piecus gadus.

Cilvēkam var tikt noteiktas vairākas invaliditātes grupas atkarībā no invaliditātes cēloņa vai funkcionālajiem ierobežojumiem.

Informāciju par invaliditātes uz mūžu saglabāšanu varat noskaidrot Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijā (VDEĀVK). Komisijas nodaļu darba laiks norādīts mājaslapā www.vdeavk.gov.lv.

Mājaslapā iespējams uzdot arī jautājumu, norādot savu vārdu, uzvārdu un e-pastu.

Portālā www.latvija.lv ir pieejams e-pakalpojums “Mani dati VDEĀVK. Tas ir paredzēts personām, kurām ir spēkā esoši invaliditātes ekspertīzes lēmumi, atzinumi un cita informācija.

VDEĀVK invaliditātes informatīvajā sistēmā ir uzkrāti dati par personu invaliditātes statusu, sākot ar 1998. gadu.