E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 18043
Lasīšanai: 3 minūtes
2
2

Vai var pārtraukt uzturlīdzekļu izmaksu līdz paternitātes apstrīdēšanai

J
jautā:
14. septembrī, 2019
Laura

Labdien! Ir radusies šāda situācija: bērna tēvs ir ticis maldināts par to, ka bērns ir viņa. Māte ir mutiski apstiprinājusi, ka tas nav viņa bērns, tomēr iesniegusi prasību Uzturlīdzekļu garantijas fondā par uzturlīdzekļu piedziņu. Protams, tēvs neko vēl nav maksājis un tiesā ir pieprasījis DNS pārbaudi. Prasība tiesā tika iesniegta gandrīz pirms 6 mēnešiem, tomēr vēl nav notikusi pat pirmā sēde. Uzturlīdzekļu parāds turpina pieaugt, un Uzturlīdzekļu garantijas fonds to ir nodevis parādu piedzinējam. Mēs apzināmies, ka būs jāmaksā par laiku no prasības iesniegšanas fondā līdz mūsu pieteikuma iesniegšanai tiesā, bet vai pastāv iespēja parādu atsaukt, sākot ar dienu, kad tiesā iesniegta prasība līdz tiesas lēmuma pieņemšanai, kad tiks apstiprināta bērna izcelsme? Jo process ir ļoti ieildzis un faktiski ir notikusi krāpšana (no bērna mātes puses).

A
atbild:
04. oktobrī, 2019
Edīte Brikmane
LV portāls

Kamēr nav stājies spēkā tiesas spriedums, kas atceļ paternitāti, bērna dzimšanas apliecībā ierakstītajai personai ir neapstrīdams pienākums sniegt uzturu bērnam un Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijai nav tiesiska pamata uzturlīdzekļu izmaksu un parāda piedziņu pārtraukt. Lai neradītu papildu sarežģījumus, kādi rodas parāda piedziņas procesā, savas juridiskās saistības personai šobrīd būtu ieteicams pildīt, jo parāds nekur nepazudīs, tikai pieaugs kavējuma procenti un, iespējams, parāda piedziņa var tikt uzsākta no personai piederoša nekustamā īpašuma.

Ja lietas izskatīšanas gaitā izdosies pierādīt, ka persona paternitāti atzinusi maldības, viltus vai spaidu dēļ, persona var mēģināt sniegt prasību tiesā pret bērna māti par morālā kaitējuma atlīdzību un zaudējumu piedziņu. Tomēr šīs ir sarežģītas un grūti pierādāmas prasības; tāpat jāpatur prātā, ka tiesa vērtēs, vai prasība atmaksāt izmaksātos uzturlīdzekļus būtiski nepasliktinās bērna labklājību un dzīves apstākļus. Aicinām konsultēties ar ģimenes lietās specializējušos zvērinātu advokātu, kas, iepazinies ar konkrētās lietas apstākļiem, sniegs padomu turpmākajai rīcībai.

Iespējams, noderīgu informāciju gūsiet LV portāla skaidrojumos par paternitātes apstrīdēšanas tiesu praksi:

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 167 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU