TĒMA: Tieslietas

Vai var atgūt valsts nodevu, ja laulības šķiršanas lietu atsauc

J
jautā:
01. augustā, 2019
Lība

Labdien! Ja pēc šķiršanās pieteikuma iesniegšanas kāda no pusēm atsauc šķiršanos mēneša laikā, vai iespējams atgūt samaksāto valsts nodevu? Paldies!

A
atbild:
02. augustā, 2019
Edīte Brikmane
LV portāls

Jautājumā nav norādīts, vai laulību bija plānots šķirt tiesā vai pie zvērināta notāra.

Ja laulības šķiršanas pieteikums bija iesniegts tiesā, tad valsts nodevas atmaksa pilnīgi vai daļēji (50% apmērā) tiek veikta Civilprocesa likuma 37. pantā noteiktajos gadījumos:

  • ir iemaksāta lielāka valsts nodeva, nekā to nosaka likums;
  • tiesa atsakās pieņemt pieteikumu;
  • lietā tiesvedību izbeidz uz tā pamata, ka lietas izskatīšana nav pakļauta tiesai;
  • tiesa prasību atstāj bez izskatīšana uz tā pamata, ka ieinteresētā persona, kas griezusies tiesā, nav ievērojusi attiecīgai lietu kategorijai noteikto lietu ārpustiesas izskatīšanas kārtību vai pieteikumu iesniegusi civilprocesuāli rīcībnespējīga persona;
  • tiesa apstiprinājusi izlīgumu – 50% apmērā no iemaksātās valsts nodevas;
  • tiesa saskaņā ar Civilprocesa likuma 440.8 panta septīto daļu atsakās ierosināt apelācijas tiesvedību – 50% apmērā no iemaksātās valsts nodevas;
  • tiesvedības izbeigšanas pamats ir prasītāja atteikšanās no prasības, jo ir panākta mediācijas vienošanās, kuru apliecina mediatora izsniegts rakstveida apliecinājums par mediācijas rezultātu, – 50 % apmērā no iemaksātās valsts nodevas.

Jāņem vērā valsts nodevu atmaksā ar noteikumu, ka personas pieteikums par tās atmaksāšanu ir iesniegts tiesā triju gadu laikā no nodevas summas iemaksas valsts budžetā.

Valsts nodevu atmaksā no valsts budžeta līdzekļiem uz tiesas vai tiesneša lēmuma pamata.

Savukārt, ja laulību šķirt bija plānots ar zvērināta notāra palīdzību, Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētājs Jānis Skrastiņš skaidroja, ka par laulības šķiršanas iesniegumu samaksātā valsts nodeva un amata atlīdzība notāram nav atmaksājama, likums to neparedz. Šie ir maksājumi, kas saistīti ar lietas vešanu neatkarīgi no iznākuma.

Atgūt varētu būt iespējams par laulības šķiršanas apliecību (3,56 eiro) veikto valsts nodevu. Šim nolūkam pie notāra iepriekš jānoskaidro, vai tā jau pārskaitīta valsts budžetā.