Jaunas pases izsniegšanas termiņš ir 10 vai 2 darba dienas

J
jautā:
11. jūlijā, 2019
Nelli Lapiņa

Labdien! Vai ir iespēja samainīt manam bērnam pasi (tā ir derīga līdz 04.08.19.)?

A
atbild:
13. augustā, 2019
Linda Balode
LV portāls

Atvainojamies par savlaicīgas atbildes nesniegšanu.

Personu apliecinošu dokumentu noformēšanas, arī maiņas, pakalpojumu sniedz Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP).

PMLP pasi vai personas apliecību maina, ja iepriekšējā pase vai personas apliecība kļuvusi lietošanai nederīga vai mainījusies tajā ietvertā informācija:

  • mainījies personas vārds vai uzvārds;
  • mainījies personas tiesiskais statuss;
  • dokumentā ir bojājumi, kuru dēļ nav iespējams vizuāli identificēt dokumenta turētāju vai izlasīt tajā norādīto informāciju, vai dokuments neatbilst noteiktajam paraugam;
  • dokumentā izdarītas normatīvajos aktos neparedzētas atzīmes vai sākotnējā satura izmaiņas;
  • mainījušās dokumentā norādītās ziņas par dokumenta turētāju vai konstatētas neprecizitātes ierakstos;
  • personu apliecinoša dokumenta vai atgriešanās apliecības turētājs ir rakstveidā ziņojis par pases zudumu Valsts policijas vai Valsts robežsardzes iestādē, dokumenta izdevējiestādē vai Latvijas Republikas diplomātiskajā vai konsulārajā dienestā;
  • beidzies dokumenta derīguma termiņš.

Iesakām pieteikties pases izsniegšanai uz konkrētu apmeklējuma laiku, nestāvot rindā, jo bez iepriekšēja pieraksta, lai saņemtu minēto pakalpojumu, vidējais gaidīšanas laiks ir 1 h 30 minūtes, maksimālais – līdz pat 4 h. Pieteikties iepriekš var:

Savukārt persona, kura dzīvo vai ilgstoši uzturas ārvalstī, pases noformēšanai var vērsties Latvijas Republikas konsulārajā vai diplomātiskajā pārstāvniecībā.

Bērns pasi vai personas apliecību var saņemt no brīža, kad tā dati ir ierakstīti Iedzīvotāju reģistrā, ko veic trīs dienu laikā pēc bērna reģistrēšanas dzimtsarakstu nodaļā.

Persona pati dokumentus pases vai eID izsniegšanai iesniedz no 15 gadu vecuma. Līdz 15 gadu vecumam dokumentus bērna ceļošanas dokumenta izsniegšanai, uzrādot savu pasi, iesniedz viens no bērna vecākiem vai bērna likumiskais pārstāvis, bērnam klātesot.

Lai bērns saņemtu pasi vai eID, vienam no vecākiem jāiesniedz:

  • bērna iepriekšējā pase vai eID, ja pase vai eID bijusi;
  • bērna dzimšanas apliecība, ja pase vai eID nav bijusi;
  • fotografēšana notiek nodaļās uz vietas, ja bērnu ir iespējams nofotografēt (bērns patstāvīgi sēž un noteiktajā brīdī ļaujas fotografēties).

Ja bērna fotografēšana nav iespējama vai persona to nevēlas, tā iesniedz iekļaušanai dokumentā fotodarbnīcā izgatavotu fotogrāfiju. Iekļaušanai pasē ir iespējams izmantot tikai tādas fotogrāfijas, kas izgatavotas profesionālos fotosalonos, un to apliecina attēla otrā pusē uzspiests darbnīcas zīmogs ar datumu. Fotogrāfija nedrīkst būt vecāka par 3 mēnešiem, un tai jāatbilst citiem nosacījumiem, kas minēti Personu apliecinošo dokumentu noteikumos. Nav derīgas momentfoto kabīnēs izgatavotas fotogrāfijas.

Ja bērns ir jaunāks par 10 gadiem, tad nodaļā viņš var ierasties vienreiz – iesniedzot dokumentus vai saņemot personu apliecinošo dokumentu (ja iesniegta fotogrāfija).

Bērniem līdz piecu gadu vecumam gan pasi, gan personas apliecību izdod:

  • uz diviem gadiem;
  • uz ceļojuma laiku, ja tas ilgāks par diviem gadiem, bet ne ilgāku par pieciem gadiem.

Personām no 5 gadu vecuma līdz 20 gadu vecumam gan pasi, gan personas apliecību izsniedz uz pieciem gadiem.

Bērnu pases vai personas apliecības izsniegšanas termiņš ir 10 vai 2 darba dienas.

Valsts nodevas par pases vai personas apliecības izsniegšanu bērnam var atrast šeit.