E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16753
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Nodokļi
2
2

Nodokļu maksāšanas režīmi

J
jautā:
11. aprīlī, 2019
Zane

Labdien! Ja strādājošs pensionārs, kas ir darba ņēmējs, vēlas sniegt administratora pakalpojumu trešajai personai, kādas nodarbinātības formas līdzās darba ņēmējam (piem., pašnodarbinātais, mikrouzņēmums, saimnieciskās darbības veicējs) un nodokļu maksāšanas režīmi ir pieejami? Kā tie ietekmēs nodokļus, kas tiek maksāti no pensijas un darba algas? Vai tādas pašas nodarbinātības formas un nodokļu maksāšanas režīmi attiecas arī uz darba ņēmēju, kas nav pensionārs un kuram nav apgādībā nevienas personas, kā arī netiek saņemti nekādi citi nodokļu maksāšanas atvieglojumi, un vai tas ietekmēs šādas personas nodokļu maksājumus, kurus veic darba devējs?

A
atbild:
12. aprīlī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Pensionāram un cilvēkam, kas nav pensijas saņēmējs, atšķiras nodokļu likmes, bet ne nodokļu režīms.

Darba ņēmējam, kurš saņem pensiju, algai nav neapliekamā minimuma. Pensijai piemēro pensionāra neapliekamo minimumu – šogad 270 eiro mēnesī. Vēl citi papildu ienākumi darba ņēmēja nodokļa maksājumus neietekmē. Ja ienākumi ir no vairākiem avotiem jāpievērš uzmanība, kāds varētu būt gadā ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) apliekamais ienākums. Nodokļa likme ir atkarīga no visa gada ienākumiem, jo tos summē – algu, pensiju, citus ienākumus. Ja ienākumi ir līdz 20 004 eiro, IIN likme ir 20%, virs šīs summas – 23%.  Ja ienākumi gadā pārsniedz 62 800 eiro, likme ir 31,4%.

Ja izvēlas reģistrēt saimniecisko darbību (Valsts ieņēmumu dienestā), jāmaksā IIN par ienākumiem no saimnieciskās darbības (ieņēmumi mīnus izdevumi). Nodokli maksā nākamajā gadā, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju.

Saimnieciskās darbības veicējs ir arī pašnodarbinātais, tas nav nošķirams. Ja ienākumi nesasniedz 430 eiro mēnesī, ir jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) 5% apmērā pensiju apdrošināšanai. Ja ienākumi ir 430 eiro un vairāk, vismaz no 430 eiro mēnesī veic iemaksas – 30,34% (pašnodarbinātā likme pensionāram). Par ienākumiem virs 430 eiro maksā vai nu pilno iemaksu likmi, vai tikai 5% pensijas apdrošināšanai.

Mikrouzņēmumu nodoklis ietver IIN un VSAOI. Mikrouzņēmumu nodokļa likme ir 15%. Ar mikrouzņēmumu nodokli apliek mikrouzņēmuma apgrozījumu (ieņēmumus). Mikrouzņēmumu darbinieka (arī īpašnieka) ienākums nevar pārsniegts 720 eiro mēnesī.

Savu saimniecisko darbību var reģistrēt arī Uzņēmumu reģistrā kā individuālais komersants, kurš var izvēlēties maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli par ienākumiem no saimnieciskās darbības vai mikrouzņēmumu nodokli.

Sniedzot pakalpojumus, var slēgt uzņēmuma līgumu. Atšķirībā no darba līguma uzņēmuma līgums neparedz Darba likumā darba ņēmējam noteiktās garantijas (piemēram, ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu). Uzņēmuma līgumu var slēgt arī saimnieciskās darbības veicējs, tādā gadījumā nodokļus maksā pats ienākuma saņēmējs.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 172 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU