TĒMA: Nodokļi

Nodokļi atkarīgi no līguma veida

J
jautā:
03. februārī, 2019
Vēra

Kādi nodokļi jāmaksā 2019. gadā, ja izpilda asistenta pienākumus? Esmu pensionāre.

A
atbild:
25. februārī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Nodokļi atkarīgi no līguma, kādu esat noslēgusi, kā arī no atlīdzības atbilstoši nostrādāto stundu skaitam mēnesī.

Ja ir darba līgums vai uzņēmuma līgums, saskaņā ar kuru atalgojuma izmaksātājs maksā nodokļus, tad nodokļus piemēro kā darba ņēmējam. Strādājošam pensionāram no atalgojuma tiek atskaitītas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) – 9,56% – un ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN). Strādājošam pensionāram algai nav neapliekamā minimuma. Ja nodokļa grāmatiņa iesniegta darba devējam, IIN likme ir 20%, ja nav iesniegta – 23%.

Savukārt, ja esat reģistrējusies kā saimnieciskās darbības veicēja, nodokļi jāmaksā pašai kā pašnodarbinātai personai.

Par katru mēnesi, kurā atlīdzība sasniedz 430 eiro, jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas – 30,34%. Iemaksas jāveic reizi ceturksnī.

Ja atlīdzība mēnesī ir mazāka par 430 eiro, par katru mēnesi jāmaksā tikai 5% iemaksas pensiju apdrošināšanai. Nav jāveic iemaksas par pirmajiem 50 eiro gadā.

Iedzīvotāju ienākuma nodokli saimnieciskās darbības veicējs/pašnodarbinātais maksā nākamajā gadā pēc tam, kad iesniegta gada ienākumu deklarācija (tā jāiesniedz nākamajā gadā līdz 1. jūnijam).

IIN gada ienākumam līdz 20 004 eiro ir 20%.