E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16075
Lasīšanai: 4 minūtes
6
6

Ieturējumu apmērs

J
jautā:
08. janvārī, 2019
Dagnija

Labdien! Sakiet, kā jābūt aprēķinātai darba algai, ja ir 2 izpildu lietu rīkojumi par algas ieturējumu 30% apmērā katrs? Alga par decembri bija 619,58 EUR + prēmija 146,67 EUR = 766,26 EUR. Grāmatvede ir aizskaitījusi tiesu izpildītājai 336,26 EUR, man atstājot 430,00 EUR. Vai tas ir pareizs aprēķins, ņemot vērā likumā noteikto? Ja parādniekam ir vairākas izpildu lietas, tas ir, vairāki parādi, un piedziņa uz darba samaksu tiek vērsta pēc vairākiem izpildu dokumentiem, darbiniekam katrā gadījumā jāsaglabā darba samaksa un tai pielīdzinātie maksājumi 50 procentu apmērā.

A
atbild:
15. janvārī, 2019

Ieturējumu apmērs no darba samaksas tiek noteikts saskaņā ar Civilprocesa likuma 594. panta normām, ņemot vērā parādsaistību veidu:

No parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem ieturējumus pēc izpildu dokumentiem izdara līdz piedzenamā parāda dzēšanai:

  1. uzturlīdzekļu piedziņas lietās nepilngadīgu bērnu uzturam vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas labā – saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā;
  2. piedzenot uzturlīdzekļus, zaudējumus vai kompensāciju sakarā ar personisku aizskārumu, kura rezultātā radies sakropļojums vai cits veselības bojājums vai iestājusies personas nāve, vai kompensāciju par kaitējumu, kas radīts ar noziedzīgu nodarījumu, kā arī izpildot administratīvo pārkāpumu lietās pieņemtos nolēmumus, – 50 procentus, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā;
  3. pārējos piedziņu veidos, ja likumā nav noteikts citādi, – 30 procentus, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus minimālās mēneša darba algas apmērā un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā.

(2) Ja piedziņa uz darba samaksu tiek vērsta pēc vairākiem izpildu dokumentiem, darbiniekam katrā gadījumā jāsaglabā darba samaksa un tai pielīdzinātie maksājumi 50 procentu apmērā, bet ne mazāk kā minimālās mēneša darba algas apmērā un uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā, izņemot šā panta pirmās daļas 1. un 2. punktā noteikto gadījumu.

Konkrētajā gadījumā ieturējumi notiek saskaņā ar Civilprocesa likuma 594. panta otro daļu. Par parāda piedziņas aprēķinu atbildīgs ir darba devējs. Piedziņa tiek piemērota darba samaksas neto summai, tātad pēc nodokļu ieturējumiem.

Cik saprotams, Jūs pēc nodokļu samaksas esat saņēmusi 766,26 eiro. 50% no 766,26 eiro ir 383,13 eiro, tā ir summa, kas būtu jāietur. Jums tiek saglabāta minimālā alga, kas ir 430,00 eiro.

766,26 – 430,00 = 336,26 eiro, kas tiek pārskaitīti tiesu izpildītājam.

Tādējādi grāmatvede ieturējumus no Jūsu darba samaksas ir veikusi atbilstoši tiesību aktos noteiktajai kārtībai.

Labs saturs
6
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU