Labdien! Pēc laulības šķiršanas pie mums apgādībā katram atrodas viens bērniņš. Kad šķīros, nezināju vēl neko par uzturlīdzekļiem un savām tiesībām, ko drīkstu tiesā prasīt un ko ne. Šķirot laulību, vīrs bija norādījis, ka viens otram neprasām uzturlīdzekļus, biju satraukta par šķiršanos, tāpēc piekritu visam, ko bijušais vīrs šķiroties bija uzsvēris. Ir pagājuši daudzi gadi, un es vēlos saņemt uzturlīdzekļus no bērna tēva, jo tā man būtu vieglāk nodrošināt bērna vajadzības. Ja man ir minimālā alga, bet bijušajam vīram alga un ienākumi ir lielāki, vai bijušajam vīram varu prasīt uzturlīdzekļus? Un, ja viņš prasa man uzturlīdzekļus par to bērniņu, kas ir pie viņa, lai gan saņemu tikai minimālo algu un tas ir vienīgais iztikas avots man ar bērniņu, kas dzīvo ar mani, vai arī man būtu jāmaksā uzturlīdzekļi?
Atbilstoši Civillikuma 177. pantā noteiktajam līdz pilngadības sasniegšanai bērns ir vecāku aizgādībā. Aizgādība ir vienlīdzīgas abu vecāku tiesības un pienākums rūpēties par bērnu un viņa mantu un pārstāvēt bērnu viņa personiskajās un mantiskajās attiecībās.
Kopā dzīvojoši vecāki aizgādību īsteno kopīgi. Ja vecāki dzīvo šķirti, Civillikuma 178. panta otrā daļa paredz, ka vecāku kopīga aizgādība turpinās. Bērna aprūpi un uzraudzību īsteno tas no vecākiem, pie kura bērns dzīvo. Vienlaikus Civillikuma 179. pantā ir noteikts vecāku pienākums samērā ar viņu spējām un mantas stāvokli uzturēt katru savu bērnu. Arī šis pienākums nebeidzas, ja bērns nedzīvo kopā ar vienu no vecākiem vai abiem vecākiem.
Lai kāds no vecākiem nevarētu pateikt, ka līdzekļu viņam nav un tāpēc uzturlīdzekļus nemaksās, Civillikuma 179. panta piektajā daļā ir noteikts katra no vecākiem pienākums nodrošināt katram savam bērnam uzturlīdzekļus vismaz Ministru kabineta noteiktajā minimālajā apmērā neatkarīgi no bērnu skaita, spējas uzturēt bērnu un mantas stāvokļa.
Minimālais uzturlīdzekļu apmērs ir 25% vai 30% apmērā no valstī noteiktās minimālās algas, kas 2018. gadā attiecīgi ir 107,50 eiro vai 129 eiro mēnesī, katram bērnam atkarībā no viņa vecuma.
Normatīvajos aktos nav precizēts, kā rīkoties, ja viens no diviem bērniem dzīvo pie mātes, bet otrs – pie tēva. Tomēr situācija nemaina lietas būtību – pienākums maksāt uzturlīdzekļus vismaz valstī noteiktajā minimālajā apmērā katram savam bērnam vienlīdz attiecas gan uz bērna tēvu, gan Jums neatkarīgi no ienākumu līmeņa. Līdz ar to, ja uzsāksiet uzturlīdzekļu piedziņu, arī atbildētājam būs tādas pašas tiesības celt prasību par uzturlīdzekļu piedziņu bērna uzturam no Jums. Praksē ir gadījumi, kad pienākums maksāt uzturlīdzekļus ir noteikts abiem vecākiem un, izpildot divus atsevišķus tiesas spriedumus, gan tēvs, gan māte pārskaita viens otram uzturlīdzekļus to bērnu uzturam, kas dzīvo pie otra vecāka.
Līdz ar to Jūsu situācijā, iespējams, var mēģināt celt prasību tiesā par uzturlīdzekļu piedziņu apmērā, kas pārsniedz Ministru kabineta noteikto minimālo apmēru, pamatojoties uz to, ka bijušajam vīram ir lielāki ienākumi, bet jārēķinās, ka arī no Jums var piedzīt uzturlīdzekļus minimālajā apmērā.
Iespējams, labāks risinājums tomēr būtu mēģināt savstarpēji izrunāties ar bērnu tēvu par to, ka abi bērni ir abu vecāku aizgādībā un pašreizējā situācijā viens no bērniem bez tēva sniegtā papildu atbalsta dzīvo trūkumā. Ja situāciju neizdodas risināt, aicinām konsultēties ar ģimenes tiesībās praktizējošu juristu.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!