Pabalstu maksā tam, kam bija mirušā apbedīšanas izdevumi

J
jautā:
18. maijā, 2018
Iveta

Labdien! Vakar uzzināju, ka esmu atraitne. Situācija tāda, ka mans vīrs ar mums nedzīvoja jau vairākus gadus. Vakar iegāju portālā “Latvija.lv”. Un tur tikai ieraudzīju, ka, izrādās, mans vīrs ir miris. Tātad vēlos kaut kā uzzināt, kur viņš tagad ir, vai ir apglabāts, ja jā, tad kas to ir darījis. Vai varu saņemt kaut kādu pabalstu sakarā ar vīra nāvi? Vispār vēlos uzzināt, kas man pienākas. Kur man griezties, lai to visu konkrēti izdarītu. Vīrs miris 2018. gada 21. martā Madonā. Es ar viņa meitām dzīvoju Rīgā. Pateicos, ja varat kaut kā līdzēt. Varu piebilst, ka man neviens nav par to paziņojis. Un tas ir šausmīgi.

A
atbild:
18. maijā, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls

Apbedīšanas pabalstu piešķir personai, kura uzņēmusies apbedīšanu. Tas ir paredzēts šo izdevumu segšanai.

Tiesības saņemt vienreizējo pabalstu mirušā laulātajam ir, ja ir visi sekojošie nosacījumi:

  • pensijas saņēmējs miršanas dienā ir bijis reģistrētā laulībā;
  • mirušā nāves dienā laulātais, kā arī mirušais ir bijis vecuma, invaliditātes vai izdienas pensijas saņēmējs;
  • pabalsts pieprasīts 6 mēnešu laikā no mirušā laulātā nāves dienas.

Ja ir šie nosacījumi, pabalsts jāpieprasa Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.

Uzzināt par vīra nāvi varat pilsētā, kurā viņš dzīvoja, tostarp pašvaldībā, arī sazinoties ar kaimiņiem. Ne valsts, ne pašvaldības pienākums nav meklēt tuviniekus pēc mirušā nāves, ja viņi arī dzīves laikā cits par citu nav interesējušies.