Lasīšanai: 1 minūte
TĒMA: Pensijas

Pašnodarbinātais ir sociāli apdrošināts un nevar saņemt priekšlaicīgo pensiju

J
jautā:
17. maijā, 2018
Valentina

Labdien! Persona priekšlaicīgi pensionējas. Vai vēlāk tā var veikt saimniecisko darbību, reģistrējoties kā pašnodarbinātais? Vai tā saņems pensiju, ja ienākums mēnesī būs mazāks par 420 eiro? Cik saprotu, tad būs jāmaksā IIN un sociālais nodoklis 5% no ienākuma. Paldies.

A
atbild:
31. maijā, 2018
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ja ir izmantota priekšlaicīgās pensionēšanās iespēja, kļūstot par darba ņēmēju vai pašnodarbināto, tātad par obligāti sociāli apdrošinātu personu, piešķirto vecuma pensiju neizmaksā līdz noteiktā pensijas vecuma sasniegšanai.

Reģistrējoties par pašnodarbināto, arī gadījumā, ja ienākumi mēnesī nesasniedz 430 eiro (minimālā alga valstī), pašnodarbinātajam ir jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas 5% apmērā pensiju apdrošināšanai. Līdz ar to priekšlaicīgi piešķirto vecuma pensiju nemaksā.