E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 13665
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas
5
35
5
35

Personas fotogrāfiju bez atļaujas var publicēt tikai likumā noteiktos gadījumos

Publicēts pirms 4 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
16. janvārī, 2018
Julija

Vīrs, ar kuru jau 8 mēnešus nedzīvojam kopā, draud man ar publisku pazemošanu, ieliekot sociālajos tīklos manas privātās bildes un video. Oficiāli šķīrušies vēl neesam. Vai es varu kaut ko darīt?

A
atbild:
16. janvārī, 2018
Līga Pauliņa
LV portāls

Saskaņā ar Fizisko personu datu aizsardzības likumu personas dati ir jebkāda informācija, kas attiecas uz identificētu vai identificējamu fizisko personu. Arī personas fotogrāfija, ja vien tajā attēloto personu iespējams identificēt (tā ir pietiekošas izšķirtspējas, tajā tieši vai pastarpināti redzama personas seja vai citas īpašas pazīmes), ir personas dati. Šādas fotogrāfijas publicēšana ir personas datu apstrāde, un tā jāveic saskaņā ar Fizisko personu datu aizsardzības likumu (FPDAL).

Saskaņā ar FPDAL 7. pantu personas datu apstrāde ir atļauta vienīgi gadījumos, ja:

  • ir datu subjekta piekrišana;
  • datu apstrāde izriet no datu subjekta līgumsaistībām vai, ievērojot datu subjekta lūgumu, datu apstrāde nepieciešama, lai noslēgtu attiecīgu līgumu;
  • datu apstrāde nepieciešama pārzinim likumā noteikto pienākumu veikšanai;
  • datu apstrāde nepieciešama, lai aizsargātu datu subjekta vitāli svarīgas intereses, tajā skaitā dzīvību un veselību;
  • datu apstrāde nepieciešama, lai nodrošinātu sabiedrības interešu ievērošanu vai realizētu publiskās varas uzdevumus, kuru veikšanai personas dati ir nodoti pārzinim vai pārraidīti trešajai personai;
  • datu apstrāde ir nepieciešama, lai, ievērojot datu subjekta pamattiesības un brīvības, realizētu pārziņa vai tās trešās personas likumiskās intereses, kurai personas dati atklāti.

Tātad, nepastāvot citiem likumā noteiktiem apstākļiem, publicēt fotogrāfiju (neatkarīgi no tā, kur tā iegūta), ir atļauts vienīgi ar fotogrāfijā redzamās personas piekrišanu. Papildus tam ir jānodrošina, ka fotogrāfijas publicēšana tiek veikta saskaņā ar FPDAL 10. panta pirmās daļas 1., 2. punktu – fotogrāfija tiek publicēta godprātīgu un likumīgu mērķu sasniegšanai, kā arī fotogrāfijas publicēšanas mērķis saskan ar sākotnējo fotogrāfijas iegūšanas mērķi.

Ja persona pārkāpj fizisko personu datu apstrādes noteikumus (publicē fotogrāfiju, neievērojot likumā noteikto kārtību), Jums ir tiesības vērsties Datu valsts inspekcijā. Viena no datu valsts inspekcijas funkcijām ir uzraudzīt personas datu apstrādi un aizsardzību saskaņā ar fizisko personu datu aizsardzības, biometrijas datu apstrādes, cilvēka genoma izpētes un parādu ārpustiesas atgūšanas jomu regulējošiem normatīvajiem aktiem. Iesniegumu paraugu var atrast šeit: http://www.dvi.gov.lv/lv/datu-aizsardziba/privatpersonam/iesniegumu-paraugi/ .

Saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 204.7 pantu par nelikumīgām darbībām ar fiziskās personas datiem personai var uzlikt sodu līdz piecsimt septiņdesmit eiro.

Labs saturs
35
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 210 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU