E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 11612
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas

Lai apstrīdētu paternitāti, tiesā jāpierāda, ka tā atzīta maldīgi

Publicēts pirms 7 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
15. martā, 2017
Karīna

Labdien! Kas ir nepieciešams, lai izrakstītu no bērna dzimšanas apliecības nebioloģisko bērna tēvu, ja paternitāte ir noteikta un nebijām stājušies laulībā?

A
atbild:
21. martā, 2017
Edīte Brikmane
LV portāls

Lēmums atzīt paternitāti bērniņam, kurš nav bioloģiskais bērns, ir ļoti nopietns un apzināts lēmums, kas nozīmē visu vecāka tiesību un pienākumu, tostarp arī šī bērna uzturēšanas pienākuma, uzņemšanos. No brīvprātīgi atzītas paternitātes nevar pēc kāda laika atteikties.

Brīvprātīgi atzītu paternitāti iespējams atcelt tikai tiesas ceļā. Lai tiesa varētu atcelt atzītu paternitāti, ir jābūt iemeslam. Atbilstoši Civillikuma 156. pantā noteiktajam tiesa var atzīt paternitāti par neesošu, ja persona, kas bērnu atzinusi par savu, nevar būt viņa miesīgais tēvs un bērnu atzinusi par savu maldības, viltus vai spaidu rezultātā.  Vienkāršiem vārdiem – tiesa var atcelt atzītu paternitāti, ja persona, kas brīvprātīgi atzinusi paternitāti, ir tikusi maldināta un to darījusi, ticot, ka bērns ir cēlies no viņas. Ja tiesa konstatēs, ka vīrietis ir atzinis bērna paternitāti, apzinādamies, ka nav bērna īstais tēvs, paternitāti atcelt nav iespējams.

Turklāt likumdevējs ir ierobežojis laiku, kurā iespējams apstrīdēt atzītu paternitāti. Civillikuma 156. panta otrā daļa noteic, ka apstrīdēt paternitātes atzīšanu var persona, kas paternitāti atzinusi (..), vai bērna māte divu gadu laikā no brīža, kad viņi uzzinājuši par apstākļiem, kas izslēdz paternitāti. Paternitātes atzīšanu var apstrīdēt arī pats bērns divu gadu laikā pēc pilngadības sasniegšanas. Atzītu paternitāti var apstrīdēt arī persona, kas sevi uzskata par bērna bioloģisko tēvu. Saskaņā ar Civillikuma 156. pantu bioloģiskais tēvs var tiesā apstrīdēt paternitātes atzīšanu divu gadu laikā no bērna piedzimšanas dienas.

Līdz ar to, ja dzimšanas apliecībā ierakstītais bērna tēvs vai māte izlems vērsties tiesā ar prasības pieteikumu par paternitātes apstrīdēšanu, vispirms jāpierāda, ka paternitāte atzīta maldības, viltus vai spaidu rezultātā un divu gadu termiņš, kurā iespējams paternitāti apstrīdēt, nav beidzies. Situācija būtu vienkāršāka, ja vispirms tiktu veikta DNS ekspertīze, jo analīžu rezultāti apliecinās, ka dzimšanas apliecībā ierakstītā persona nav bērna bioloģiskais tēvs. Divu gadu termiņš tādā gadījumā varētu tikt skaitīts no ekspertīzes rezultātu saņemšanas dienas. 

Lai tiktu skaidrībā, kā pareizi rīkoties konkrētajā situācijā, ieteicams konsultēties ar juristu, kas ir specializējies ģimenes tiesībās.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 29 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas