Projekta mērķis ir uzlabot koku aleju aizsardzību, uzturēšanu un atjaunošanu, veikt to inventarizāciju Kurzemē un Ziemeļlietuvā, kā arī stiprināt pašvaldību kapacitāti un sabiedrības izpratni par alejām kā nozīmīgu ainavas un bioloģiskās daudzveidības sastāvdaļu.
Vērienīgas aktivitātes datu vākšanā un sabiedrības iesaistē
Projektā tiks izveidota aleju datubāze ĢIS (ģeogrāfiskās informācijas sistēmas) vidē, kā arī īstenota sabiedrības līdzdalības ĢIS aptauja, kurā iedzīvotāji varēs paši sniegt informāciju par alejām un iesaistīties to kartēšanā.
Kurzeme un Ziemeļlietuva, ko vieno kopīgs dabas un kultūras mantojums, saskaras ar līdzīgiem izaicinājumiem – urbanizāciju, nepietiekamu aleju apsaimniekošanu un zemu sabiedrības informētību par aleju nozīmi ekosistēmu pakalpojumu nodrošināšanā. Alejas ne tikai bagātina ainavu, bet arī attīra gaisu, regulē mikroklimatu, sniedz dzīvotnes dažādām sugām un nodrošina citus ekosistēmu pakalpojumus, tādēļ to saglabāšana ir būtiska gan vides, gan sabiedrības labklājībai.
Galvenās aktivitātes un sagaidāmie rezultāti
Projektā paredzēts:
- izveidot ĢIS datu bāzes par alejām Kurzemē un Ziemeļlietuvā, lai apkopotu informāciju par alejām un izmantotu šo informāciju plānošanas un apsaimniekošanas vajadzībām;
- novērtēt un veikt un kopšanas darbus 12 dažāda vecuma un sugu sastāva alejās abās valstīs,
- izveidot pārvietojamu aleju Kuldīgā, kas kalpos kā apzaļumošanas risinājums pilsētvidē, lai uzlabotu mikroklimatu,
- organizēt seminārus un lekcijas pašvaldību darbiniekiem un aleju īpašniekiem, lai stiprinātu viņu zināšanas par aleju apsaimniekošanu un saglabāšanu,
- veicināt iedzīvotāju līdzdalību aleju apzināšanā un saglabāšanā, rīkojot izglītojošus pasākumus.
Projektu īsteno Kurzemes plānošanas reģions (Latvija), un tajā piedalās Kuldīgas novada pašvaldība (Latvija), Tukuma novada pašvaldība (Latvija), kā arī Vitauta Dižā universitātes Lauksaimniecības akadēmijas Meža zinātņu un ekoloģijas fakultāte (Lietuva), NVO “Inovatoru Ieleja” (Lietuva), Kretingas rajona pašvaldības administrācija (Lietuva) un Aukštaitijas aizsargājamo teritoriju direkcija (Lietuva). Projekts tiks īstenots līdz 31.01.2027.
Projekta partneru pirmā tikšanās
11. – 12. jūnijā Kuldīgā norisinājās projekta Green Guardians partneru tikšanās. Divu dienu laikā projekta partneri no Latvijas un Lietuvas kopīgi testēja izstrādāto līdzdalības ĢIS anketu par alejām, izvērtēja līdz šim paveikto, dalījās pieredzē un plānoja sabiedrības iesaistes kampaņu, ko īstenos šī gada rudenī.
Projektu Nr.LL-00251 “Koku aleju saglabāšana bioloģiskajai daudzveidībai Kurzemē un Ziemeļlietuvā” (Green Guardians) līdzfinansē Eiropas Savienības Interreg VI-A Latvijas–Lietuvas programma 2021.–2027.gadam.
Vairāk par projektu: https://latlit.eu/theprojects/green-guardians/.
Par Kurzemes plānošanas reģionu:
Kurzemes plānošanas reģions ir viens no pieciem plānošanas reģioniem, kas izveidots 2006. gada jūnijā ar mērķi – nodrošināt reģiona attīstības plānošanu, koordināciju, pašvaldību un citu valsts pārvaldes iestāžu sadarbību. To veido 8 pašvaldības – 2 valstspilsētas – Liepāja un Ventspils – un 6 novadi – Dienvidkurzemes, Kuldīgas, Saldus, Talsu, Tukuma un Ventspils novads.
Vairāk par Kurzemes plānošanas reģionu, tā funkcijām un īstenotajiem projektiem var uzzināt: www.kurzemesregions.lv.