DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
26. maijā, 2025
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts aizsardzība

Pirmo reizi notiks starptautisks Dronu samits Rīgā – palīdzot Ukrainai, stiprinām arī savu aizsardzības industriju

Trešdien, 28. maijā, Rīgā pirmo reizi norisināsies aizsardzības inovāciju samits “Drone Summit 2025”, vienuviet pulcējot vairāk nekā 1500 augsta līmeņa politisko līderu, militāro ekspertu, zinātnieku un aizsardzības industrijas pārstāvju no 20 Dronu koalīcijas un citām sabiedroto valstīm.

“Dronu koalīcija ir piemērs tam, kā starptautiskā sadarbība spēj kopā mobilizēties militāram atbalstam Ukrainai, stiprinot Ukrainas aizsardzības spējas un palīdzot cīņā pret agresoru. Latvija ir uzņēmusies līderību, un Dronu samits ir vēl viens apliecinājums mūsu apņēmībai palielināt dronu piegādes Ukrainai. Palīdzot Ukrainai, mēs stiprinām arī savu aizsardzības industriju, tādēļ gandrīz 100 uzņēmēji demonstrēs inovācijas dronu jomā un veidos starptautiskas sadarbības. Samits ir arī ideju un stratēģiju krustošanās vieta, kurā top nākotnes risinājumi mūsu reģiona drošībai un aizsardzības inovācijām,” uzsver aizsardzības ministrs Andris Sprūds.

Dronu samits būs vienas dienas pasākums, kur uz divām skatuvēm – Militārās stratēģijas un Zinātnes un inovāciju skatuvēm – norisināsies paneļdiskusijas starp aizsardzības industriju, politiskajiem līderiem un pētniekiem, lai veicinātu inovācijas un stiprinātu aizsardzības spējas reģionā.

Dronu samitā paredzēta vērienīga programma

Aizsardzības inovāciju samits oficiāli tiks atklāts ar Ministru prezidentes Evikas Siliņas uzrunu, pēc kuras Militārās stratēģijas skatuvē notiks pirmā paneļdiskusija – “Ad hoc koalīcijas un militārā atbalsta mehānismi”.

Šajā paneļdiskusijā par koalīciju stiprajām un vājajām pusēm, kā arī Eiropas gatavību jauniem izaicinājumiem diskutēs aizsardzības ministrs Andris Sprūds, Nīderlandes aizsardzības ministrs Rubens Brekelmans (Ruben Brekelman), Beļģijas aizsardzības ministrs Teo Frankens (Theo Francken), Ukrainas aizsardzības ministra vietnieks Valērijs Čurkins (Valerii Churkin), kā arī Apvienotās Karalistes Bruņoto spēku ministrs Lūks Polards (Luke Pollard).

Pēc paneļdiskusijas ap pulksten 11.30 notiks ministru preses konference, kura būs skatāma tiešraidē “Latvijas armija” Youtube kontā.

Turpinājumā Militārās stratēģijas skatuvē norisināsies diskusija “Droni un karadarbības nākotne”, kurā piedalīsies Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālmajors Kaspars Pudāns, Vācijas aizsardzības ministrijas Dronu nodaļas vadītājs Pēters Pēršs (Peter Pörsch) un nevalstiskās organizācijas “Defense Tech for Ukraine” izpilddirektors Karls Lārsons (Carl Larson). Eksperti pārrunās dronu priekšrocības un ierobežojumus karalaukā un to, kā to inovācijas ietekmē kaujas operācijas, ētiskos apsvērumus un militārā dienesta būtību.

Tāpat Militāras stratēģijas skatuvē notiks diskusija “Dronu iespēju optimizēšana: Sinerģijas stiprināšana starp militāro jomu, zinātni un rūpniecību”, kurā sarunas dalībnieki pārrunās tendences, kas nosaka dronu izmantošanas nākotni, uzsverot inovāciju, integrācijas un darbības efektivitātes stratēģijas. Diskusijā piedalīsies Militāro tehnoloģiju, dronu un robotikas asociācijas priekšsēdētājs Artis Pabriks, uzņēmuma “Frankenburg Technologies” izpilddirektors Kusti Salms (Kusti Salm) un Nīderlandes Aizsardzības ministrijas īpašais sūtnis bezpilota lidaparātu jautājumos Rons Rozendāls (Ron Roozendaal).

Vienlaikus arī Zinātnes un inovāciju skatuvē visas dienas garumā notiks paneļdiskusijas, kurās dažādi militārās jomas eksperti, pētnieki un aizsardzības industrijas pārstāvji apspriedīs zinātnes un inovāciju nozīmi modernajā karadarbībā, pieredzi inovāciju pārnešanā uz militāro vidi, kā arī to, kā ar starpnozaru sadarbību var veicināt bezpilota lidaparātu radīto draudu novēršanu.

Pasākuma noslēgumā norisināsies “idea pitching” jeb ideju prezentēšanas sesija: “UniLab Defence Pitch Session”, kurā piedalīsies starptautiska mēroga jaunuzņēmumi, prezentējot inovatīvus produktus, kurus uzņēmumi šobrīd attīsta.

Jaunākās tehnoloģijas bezpilota lidaparātu un autonomo sistēmu jomā

Visa Dronu samita laikā notiks arī uzņēmēju EXPO izstāde, kur savas jaunākās un modernākās bezpilota lidaparātu tehnoloģijas un inovācijas demonstrēs simts uzņēmēji no 16 valstīm, tostarp ASV, Dānijas, Francijas, Igaunijas, Itālijas, Kanādas, Latvijas, Lielbritānijas, Lietuvas, Norvēģijas, Nīderlandes, Polijas, Ukrainas, Vācijas, Zviedrijas, Čehijas.

Dronu samitā būs redzami arī jaunsargi, kuri praktiskās darbnīcās apgūs dronu inženierijas pamatus – sākot no elektronikas un mehānikas, līdz pat programmatūras uzstādīšanai un lidojuma testiem. Strādājot ar pārbaudītām un praksē pielietotām komponentēm, viņi iegūs praktisku izpratni par to, kā tiek būvēti, pielāgoti un sagatavoti droni reāliem uzdevumiem.

Tāpat pasākuma laikā dalībniekiem būs iespēja arī piedalīties fonda “Uzņēmēji mieram” rīkotajā ziedošanas akcijā Ukrainai. Akcijas ietvaros varēs iegādāties tasi kafijas par ziedojuma cenu un aprunāties ar karavīru, kas cīnījies frontē Ukrainā.

Par starptautisko Dronu koalīciju

Kā ziņots, Latvija ir iniciējusi un kopā ar Lielbritāniju vada starptautisko Dronu koalīciju. Kopš koalīcijas dibināšanas Latvija Ukrainai ir nosūtījusi aptuveni 5000 dažādu tipu un veiktspējas kaujas dronus. Savukārt visas koalīcijas dalībvalstu kopējais atbalsts Ukrainas dronu spējām 2024. gadā sasniedza 1,8 miljardus eiro.

Koalīcijā oficiāli ietilpst 18 dalībvalstis, kuras ir parakstījušas nodomu vēstuli – Latvija, Apvienotā Karaliste, Austrālija, Čehija, Dānija, Francija, Igaunija, Itālija, Jaunzēlande, Kanāda, Lietuva, Luksemburga, Nīderlande, Norvēģija, Polija, Ukraina, Vācija un Zviedrija.

Aizsardzības inovāciju samitu “Drone Summit 2025” organizē Aizsardzības ministrija sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti. Vairāk informācijas par Dronu samitu pieejama mājaslapā: www.dronesummit.lv.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI