Darbnīcā, ko moderēja lektore Vita Brakovska, pašvaldību speciālisti aktīvās diskusijās un praktiskos uzdevumos apzināja esošos resursus savās pašvaldībās un identificēja efektīvākus komunikācijas un sadarbības modeļus. Tika pārrunāti nacionāla un pašvaldību līmeņa plānošanas dokumenti, nepieciešamība integrēt tajos sociālās uzņēmējdarbības attīstības pasākumus, datu pieejamības jautājumi un iespējas apzināt iedzīvotāju aktuālās vajadzības. Diskusijās iezīmējās arī konkrēti izaicinājumi, ar kuriem saskaras potenciālie un esošie sociālie uzņēmēji, piemēram, telpu pieejamība un sadarbība ar dažādām institūcijām, kā arī tika meklēti praktiski risinājumi šo šķēršļu pārvarēšanai.
Sniedzot dalībniekiem plašāku kontekstu un iedvesmu, darbnīcā ar prezentācijām uzstājās vairāki eksperti. Zemgales plānošanas reģiona (ZPR) biznesa atbalsta speciāliste Sandra Grigorjeva detalizēti iepazīstināja ar projektu “Re:Impact”, kā arī prezentēja projekta ietvaros veikto salīdzinošo analīzi, kas atklāj aktuālo situāciju sociālās uzņēmējdarbības jomā Zemgalē un Ziemeļlietuvā. Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas (LSUA) direktore Regita Zeiļa uzrunā ne tikai ieskicēja LSUA misiju, bet arī akcentēja pašvaldību centrālo lomu sociālās uzņēmējdarbības vides tālākā pilnveidošanā, jo tieši pašvaldību mērķis ir iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošana, kur sociālā uzņēmējdarbība kalpo kā efektīvs instruments. Ar iedvesmojošu labās prakses piemēru iepazīstināja BJMK Rokskolas direktore, daloties pieredzē par sociālā uzņēmēja ikdienu un izaicinājumiem, tostarp neatlaidīgu telpu jautājumu risināšanu, kā arī sadarbību ar valsti un pašvaldību.
Pēc virknes jau īstenotu daudzveidīgu pasākumu dažādām mērķgrupām, šī darbnīca iezīmē jaunu, nozīmīgu posmu projektā “Re:Impact”, fokusējoties uz pašvaldību kapacitātes stiprināšanu un sociālās uzņēmējdarbības veicināšanu reģiona ilgtspējīgai attīstībai. Jau tuvāko mēnešu laikā, balstoties uz darbnīcā apgūto metodoloģiju, katras pašvaldības speciālisti izstrādās konkrētu rīcības plānu sociālās uzņēmējdarbības attīstībai savā novadā. Lai šie plāni kļūtu par dzīvotspējīgiem un vietējām vajadzībām atbilstošiem dokumentiem, septembrī un oktobrī, projekta komanda organizēs sešas reģionālās darbnīcas. Tajās izstrādātie plānu projekti tiks apspriesti un pilnveidoti kopā ar sociālajiem uzņēmējiem un nevalstisko organizāciju pārstāvjiem, nodrošinot plašu ekosistēmas dalībnieku iesaisti.
Darbs ar pašvaldībām turpinās arī caur četriem jauniem pieredzes apmaiņas braucieniem maijā un jūnijā, no kuriem divi norisināsies Zemgales pašvaldībās, bet divi Ziemeļlietuvā. Pirmais no tiem gaidāms jau 22. maijā, kad viesus uzņems Jelgavas novada pašvaldība, lai dalītos ar pieredzi sociālās uzņēmējdarbības atbalstam. Šajā braucienā kā labās prakses piemēri tiks prezentēti Daudzfunkcionālais sociālo pakalpojumu centrs “LAIPA”, privātā pamatskola “Pats” un darba integrācijas uzņēmums “4 vēji”.
Projekts Nr. LL-00020 “Sociālās uzņēmējdarbības ekosistēmas uzlabošana Zemgalē un Ziemeļlietuvā” jeb “Re:Impact” tiek īstenots Interreg VI-A Latvijas-Lietuvas programmas 2021.-2027.gadam ietvaros. Projekta kopējais budžets ir 595 286,00 EUR, tostarp Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējums ir 476 228,80 EUR. Plašāk par projektu: https://www.zemgale.lv/lv/projekts/socialas-uznemejdarbibas-ekosistemas-uzlabosana-zemgale-un-ziemellietuva.
Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Zemgales plānošanas reģions, un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības oficiālo nostāju.