DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

EPALE vebinārs veltīts senioru izglītības iespējām un tendencēm Latvijā

Publicitātes attēls.

“EPALE Nacionālā atbalsta dienests” īstenojis tiešsaistes vebināru “Senioru izglītība Latvijā – tendences un iespējas”, kas notika 2025. gada 15. maijā ZOOM platformā. Vebināra mērķis bija iepazīstināt seniorus, pieaugušo izglītotājus, nevalstisko organizāciju pārstāvjus un ikvienu interesentu ar aktuālajām senioru izglītības iespējām Latvijā, kā arī veicināt sadarbību un pieredzes apmaiņu, izmantojot EPALE platformu.

Vebināru atklāja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Erasmus+ programmas projekta “EPALE Nacionālā atbalsta dienests” (EPALE) vadītāja Oksana Soročina un Senioru Universitātes dibinātāja un koordinatore Iveta Cīrule. Viņas iepazīstināja dalībniekus ar vebināra darba kārtību un uzsvēra senioru izglītības nozīmi aktīvas un pilnvērtīgas novecošanas veicināšanā.

Vebināra pirmajā sadaļā “Senioru izglītības iespējas un iniciatīvas Latvijā” tika apskatītas vairākas aktuālas tēmas. Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) Projektu pārvaldības departamenta Digitālās iesaistes un prasmju nodaļas projekta koordinatore Katrīna Sudakova prezentācijā “Senioru digitālo pašapkalpošanās prasmju attīstības iespējas” informēja par digitālo prasmju pilnveides iespējām VARAM īstenotā projekta “Sabiedrības digitālo prasmju attīstība” ietvaros. Līdz nākamā gada aprīļa beigām ikvienam iedzīvotājam vecumā no 16 gadiem bez digitālajām vai ar zemām digitālajām pamatprasmēm ir iespēja bez maksas apgūt un papildināt savas digitālās prasmes. Pavisam tiek piedāvātas trīs līmeņu izglītības programmas, kuras iespējams apgūt klātienē, attālināti ar pasniedzēja-mentora atbalstu vai pašmācības ceļā. Katras mācību programmas apjoms ir astoņas akadēmiskās stundas. Vairāk par projektu, mācību programmām un pieteikšanās iespējām lasīt šeit.

Savukārt Iveta Cīrule dalījās ar Latvijas Trešās paaudzes izglītotāju sadarbības tīkla tapšanas stāstu, iezīmējot tīklošanās un kopīgu iniciatīvu nozīmi senioru izglītības jomā, kā arī uzsverot iniciatīvas efektivitāti sociālās integrācijas, labklājības un veselīgas novecošanās veicināšanā. Papildus tam tika prezentētas arī “Vadlīnijas Trešās paaudzes universitātes darbības izveidošanai Latvijā: Pievieno gadiem dzīvi”, aicinot iniciatīvai pievienoties arī citus senioru izglītotājus no visas Latvijas. Vadlīnijas pieejamas šeit.

Vebināra pirmās daļas noslēgumā dalībniekiem bija iespēja iepazīties ar Ikšķiles Senioru skolas vienu no dibinātājām un vadītāju Sanitu Bertmani un dzirdēt viņas pieredzes stāstu. Sanita Bertmane vebināra dalībniekus informēja par Ikšķiles Senioru skolas izveidošanas gaitu, darbības mērķiem un pamatprincipiem, senioriem piedāvātajām un pieejamajām aktivitātēm, viņu iesaisti, līdzdalību un finansējumu. Prezentācijas laikā Sanita Bertmane uzsvēra: “Senioru skolā ļoti būtisks ir sociālais aspekts, kas ir sociālā tīkla izveide, vientulības mazināšana. Jo, kā pierāda pētījumi, arvien vairāk vientulība ir ļoti liels drauds, arī fiziskajai veselībai”. Papildinot Sanitas Bertmanes stāstīto, Iveta Cīrule informēja, ka pavisam drīz ir iecere dibināt Trešās paaudzes izglītotāju asociāciju, kuras viens no mērķiem būs veidot universālo senioru skolu programmu.

Pēc pieredzes stāstiem EPALE projekta vadītāja Oksana Soročina prezentēja EPALE platformas sniegtās iespējas pieaugušo izglītotājiem un citiem interesentiem, demonstrējot tās kā noderīgu rīku informācijas apmaiņai, sadarbībai un projektu īstenošanai. Oksana Soročina aicināja ikvienu dalīties ar pieredzes stāstiem, tos publicējot platformā un popularizējot gan Latvijas, gan Eiropas mērogā “…tieši šie labās prakses piemēri var kalpot ne tikai kā iedvesma, bet arī kā starta punkts kādam citam pieaugušo izglītības īstenotājam, kurš savā pilsētā, novadā vai apkaimē gribētu uzsākt un varētu šādas aktivitātes īstenot”.

Vebināra ieraksts pieejams šeit.

Vebināra laikā demonstrētās prezentācijas

Vebinārs tika rīkots IZM īstenotā Eiropas Komisijas Erasmus+ projekta „EPALE Nacionālā atbalsta dienests” (Eiropas Komisijas Granta līgums Nr. 101196944-EPALE NSS LV-ERASMUS-EDU-2024-EPALE-IBA) ietvaros. Šo pasākumu līdzfinansēja Eiropas Savienība. Par tā saturu atbild tikai IZM “EPALE Nacionālā atbalsta dienests”, un tas ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības viedokli.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI