DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
PAZIŅOJUMS

Informējam, ka 17. un 18. maijā ir iespējami īslaicīgi tīmekļvietnes darbības traucējumi saistībā ar plānotajiem sistēmas uzlabojumiem. Atvainojamies par sagādātajām neērtībām!

TĒMAS
16. maijā, 2025
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Baltijas valstu, Somijas un Polijas augstākās revīzijas iestādes Rīgā apsprieda “Rail Baltica” uzraudzību

15. un 16. maijā ikgadējā “Rail Baltica” darba grupas sanāksmē Rīgā tikās Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Somijas un Polijas augstākās revīzijas iestādes (ARI). Valsts kontroles rīkotā darba sesija bija vērsta uz reģiona vērienīgākā infrastruktūras projekta uzraudzības uzlabošanu.

ĪSUMĀ

  • Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Somijas un Polijas augstākās revīzijas iestādes tikās Rīgā, lai stiprinātu Rail Baltica projekta kopīgo uzraudzību.
  • Galvenās tēmas ietvēra finansiālās problēmas, būvniecības kavēšanos, nekustamo īpašumu atsavināšanu, līgumu pārvaldību un pārvaldības jautājumus.
  • Diskusijās galvenā uzmanība pievērsta iespējamām turpmākas sadarbības jomām un kopīgu revīziju iespējām, lai uzlabotu caurskatāmību un ļautu agrīni atklāt riskus.

“Lai efektīvi pārraudzītu tik liela mēroga un sarežģītu projektu kā Rail Baltica, ir nepieciešama strukturēta pārrobežu sadarbība,” norādīja Valsts kontroles padomes loceklis Mārtiņš Āboliņš. “Apvienojot iesaistīto valstu centienus, darba grupa nodrošina sistemātisku informācijas apmaiņu un atvieglo risku agrīnu apzināšanu, palīdzot nodrošināt konsekventu un koordinētu uzraudzību visā reģionā.”

Sanāksmē tikās revidenti un eksperti, lai izvērtētu projekta pašreizējo virzību, analizētu tā ģeopolitisko nozīmi un finanšu izaicinājumus, kā arī pārrunātu mainīgo risku vidi. Darba kārtībā bija iekļauta informācija par jaunākajām norisēm, jauno risku novērtējumi kopš iepriekšējās kopīgās situācijas izpētes 2024. gadā, stratēģiskās diskusijas par turpmāko revīzijas sadarbību un Rail Baltica būvlaukuma apmeklējums Rīgas Centrālajā stacijā, lai novērotu projekta īstenošanu klātienē.

Tāpat apspriesta būvniecības kavēšanās, nekustamo īpašumu atsavināšanas gaita, līgumu pārvaldības procesi un pārvaldības struktūras. Sanāksmes galvenais rezultāts bija īpaša darba sesija, kurā galvenā uzmanība pievērsta turpmākās uzraudzības sadarbības jomu noteikšanai un nākamās kopīgās revīzijas apspriešanai, lai vairotu projekta caurskatāmību un publisko resursu efektīvu izmantošanu.

Atbilstoši Igaunijas, Latvijas un Lietuvas kopīgam situācijas izpētes ziņojumam Rail Baltica projekta aprēķinātās izmaksas septiņu gadu laikā ir pieaugušas četrkārtīgi un var radīt 10–19 miljardu eiro budžeta deficītu. Situācija ir saasināta Eiropas Savienības paredzamā divu gadu finansējuma pārrāvuma dēļ 2027.–2028. gadā, kas prasa lielāku trīs Baltijas valstu ieguldījumu.

Rail Baltica projekta darba grupa ir izveidota 2016. gadā, noslēdzot Saprašanās memorandu starp Latvijas, Lietuvas un Igaunijas augstākajām revīzijas iestādēm ar mērķi veikt koordinētu Rail Baltica projekta uzraudzību, novērtēt projekta riska faktorus, dalīties ar konstatējumiem un metodoloģiju, kā arī veikt kopīgu Rail Baltica projekta revīziju atbilstoši starptautiskajiem revīzijas standartiem. Projektam virzoties uz priekšu, darba grupa turpina būt “agrīnas brīdināšanas mehānisms” un platforma augstāko revīzijas iestāžu pārrobežu sadarbībai.

Par Valsts kontroli

Latvijas Republikas Valsts kontrole ir neatkarīga, koleģiāla augstākā revīzijas (audita) iestāde. Tās darbības mērķis ir noskaidrot, vai rīcība ar publiskas personas finanšu līdzekļiem un mantu ir tiesiska, pareiza, lietderīga un atbilst sabiedrības interesēm, kā arī sniegt ieteikumus atklāto trūkumu novēršanai. Valsts kontrole veic revīzijas saskaņā ar starptautiskajiem publiskā sektora revīzijas standartiem – Starptautiskās Augstāko revīzijas iestāžu organizācijas (INTOSAI) standartiem (ISSAI), kuru atzīšanu Latvijā nosaka valsts kontrolieris. Atklājot trūkumus, Valsts kontrole sniedz ieteikumus to novēršanai, bet par iespējamiem likumpārkāpumiem informē tiesībaizsardzības iestādes.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI