Sakņu paviljons nebija pieejams kopš 2022. gada sākuma, kad vēja brāzmas atplēsa daļu tā jumta virskārtas un paviljons tika slēgts uz remontdarbu laiku. Jumta rekonstrukcijas un nomaiņas darbi tika pabeigti 2024. gada aprīlī, taču pēc tam paviljonam vēl bija nepieciešams veikt plānotos jumta konstrukciju pastiprināšanas darbus.
Sakņu paviljona jumta seguma nomaiņas un metāla konstrukciju pastiprināšanas darbus veica AS “Būvuzņēmums Restaurators”, kurš tika izraudzīts atklāta publiska iepirkuma procesa rezultātā. Kopējās remontdarbu izmaksas sasniedza 1,3 miljonus eiro, tostarp 709 tūkstoši eiro jumta seguma nomaiņai un 612 tūkstoši eiro jumta konstrukciju pastiprināšanai.
Līdz ar Sakņu paviljona atvēršanu tajā uz laiku tiks pārcelti rūpniecības preču tirgotāji no Piena paviljona, kā arī tiks izveidota vēl viena ēdināšanas zona. Tas ļaus jau tuvākajā laikā uzsākt ieplānotos Piena paviljona jumta konstrukciju stiprināšanas darbus, kur tiks ieguldīti ap 633 tūkstošiem eiro. Pēc šiem darbiem 2025. gada nogalē Piena paviljona ēka tiks sagatavota ES finansēta investīciju projekta "MULTICLIMACT" pilotaktivitātes īstenošanai, kas paredz izstrādāt un uzstādīt Piena paviljonā integrētu tehnoloģisko risinājumu būves energoefektivitātes un noturības pret klimata pārmaiņām paaugstināšanai. Tas ietver inovatīva apkures risinājuma izstrādi, projektēšanu un izbūvi, kā rezultātā tiks uzstādīts zemas temperatūras apkures risinājums, kas pilnībā atbilst visām būves specifiskajām prasībām – mikroklimatam, kultūrvēsturiskajam kontekstam, normatīvajam regulējumam un citiem priekšnoteikumiem. Kopējās projekta investīcijas plānotas līdz 1,3 miljoni eiro.
“Sakņu paviljona atjaunošana ir nozīmīgs ieguldījums tirgus attīstībā – tā ļaus ne tikai saglabāt vēsturisko mantojumu, bet arī radīt mūsdienīgu un ērtu vidi gan tirgotājiem, gan pircējiem. Atverot Sakņu paviljonu mēs aizsāksim Rīgas Centrāltirgus funkcionālā zonējumu izmaiņas, kā to paredz tirgus telpiskās attīstības koncepcija. Paralēli tam, mums kopā ar tirgus īpašnieku jāpieņem konceptuāli lēmumi par to, kādas jaunas funkcijas turpmāk vēlamies redzēt tirgus brīvajās telpās, lai tas spētu izmantot visu savu potenciālu,” uzsver SIA “Rīgas nami” valdes priekšsēdētājs Ojārs Valkers.
“Noslēdzošajā darbu posmā paveiktie darbi paredzēja paviljona vēsturisko nesošo metāla konstrukciju mezglu pastiprināšanu un to krāsošanu – sākot no pamatnes stiprinājumiem un beidzot ar jumta konstrukcijām. Šo uzdevumu veicām, gan aizstājot un “protezējot” metāla konstrukciju bojātās daļas – nostiprinot tās gan ar metināšanas palīdzību, gan arī – uzstādot atsaites, savilces, spriegotājus, kā arī citus papildelementus, kas ir vajadzīgi, lai paviljona ekspluatācija būtu droša arī nākotnē. Procesu sarežģīja apstāklis, ka darbi bija jāveic grūtāk sasniedzamās vietās, tāpēc meistariem nācās strādāt gan 20 metru augstumā, izmantojot pacēlājus, gan arī pagrabstāvā un brīžiem pat guļus stāvoklī, piemēram, metinot paviljona balstus betona pārseguma daļā. Tādēļ, protams, ir liels gandarījums par paveikto šajā objektā,” atzīst AS “Būvuzņēmums Restaurators” valdes priekšsēdētājs Mareks Mamajs.
Rīgas Centrāltirgū ir pieci segti paviljoni: Piena, Gaļas, Zivju, Sakņu un Gastronomijas paviljoni. Tiem visiem jau tuvākajā laikā nepieciešams veikt dažāda mēroga apjomīgus atjaunošanas darbus, lai nodrošinātu tirgus darbības nepārtrauktību. SIA ”Rīgas nami” plānoto investīciju apjoms paviljonu darbības nodrošināšanai līdz 2025.gada beigām sasniedz 1,9 miljonus eiro.
Rīgas Centrāltirgus turpmākai attīstībai 2024. gadā tika sagatavota un publiskota attīstības koncepcija, kas iezīmē attīstības ceļa karti nākamajiem gadiem, lai nepieciešamās investīcijas tirgū varētu veikt mērķtiecīgi. Pēc aktuālajām aplēsēm Rīgas Centrāltirgus paviljonu atjaunošanas darbiem ir nepieciešami vismaz 16 miljoni eiro, taču kopējās investīcijas teritorijas sakārtošanā lēšamas vairāk kā 26 miljonu eiro apmērā. Ja tiks realizēts koncepcijā paredzētais virziens, pielāgojot Gaļas paviljonu mākslas un kultūras funkcijām, tad tas varētu izmaksāt vēl papildus 13 miljonus eiro. Gala lēmums par turpmāko Rīgas Centrāltirgus attīstību un veicamajiem ieguldījumiem būs jāpieņem tirgus īpašniekam Rīgas pašvaldībai.
Rīgas Centrāltirgus jau kopš tā izveidošanas 1930. gadā ir viens no lielākajiem tirgiem Eiropā. Tā kopējā zemes platība ir 9,9 ha, bet no tās tirgus statuss ir noteikts teritorijai 6,7 ha platībā. Centrāltirgus apmeklētāju skaits dienā sasniedz 30 000 – 50 000 cilvēku. Rīgas Centrāltirgus ir Valsts nozīmes kultūras piemineklis un daļa no Rīgas vēsturiskā centra, kas iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, kā arī Eiropas vēsturisko tirgu asociācijas un NOFO (Northern Forum Food Markets) biedrs.
SIA “Rīgas nami’’ ir Latvijā lielākais pašvaldībai piederošo īpašumu un galvaspilsētas iestāžu, sociālo dzīvojamo māju, pašvaldības tirgu teritoriju un tajās esošo ēku apsaimniekotājs un pārvaldītājs, telpu iznomātājs un jauno projektu attīstītājs, kā arī pasākumu centru “Splendid Palace” un “Melngalvju nams” īpašnieks.