Rihards Kozlovskis: “2024. gadā nepilngadīgo personu pastrādāto administratīvo pārkāpumu skaits ir samazinājies, vienlaikus noziedzīgus nodarījumus izdarījušo nepilngadīgo skaits ir palielinājies. Diemžēl nav samazinājies arī noziedzīgos nodarījumos cietušo bērnu skaits. Daži no šiem gadījumiem ir beigušies ar mums visiem zināmām traģēdijām. Lai arī jaunieši veic noziegumus dažādu motīvu vadīti, visa pamatā ir bērns, kurš savu dzīves ceļu ir tikai sācis veidot. Tādēļ mūsu pienākums ir nodrošināt ikvienam jaunietim tiesības un iespējas kvalitatīvam dzīves sākumam.”
Esošā situācija bērnu noziedzības un bērnu kā cietušo jomā liecina, ka joprojām pastāv virkne problēmu, kuras risināmas kompleksi, līdzdarbojoties dažādām institūcijām, paredzot tam atbilstošus finanšu un atbalsta resursus. Tādēļ Iekšlietu ministrija Bērnu noziedzības novēršanas un bērnu aizsardzības pret noziedzīgiem nodarījumiem plānā 2025.–2027. gadam ir iekļāvusi 30 pasākumus, kas iedalīti četros rīcības virzienos: prevencija, pasākumi darbam ar riska grupām un nepilngadīgiem likumpārkāpējiem, pasākumi, lai uzlabotu darbu ar noziedzīgos nodarījumos cietušajiem bērniem un starpinstitūciju sadarbības stiprināšana.
Prevencijas rīcības virziens paredz pasākumus, lai veicinātu drošu vidi pašvaldībās un apkaimēs, tai skaitā izglītības iestādēs, un uzlabotu sabiedrības izpratni un informētību par dažādiem drošības riskiem, kā arī palielinātu bērnu, speciālistu un likumisko pārstāvju informētību un zināšanas.
Darbs ar riska grupām un nepilngadīgiem likumpārkāpējiem paredz pilnveidot kriminālsodu izpildi bērniem un samazināt likumpārkāpēju un notiesāto antisociālas uzvedības iezīmes un noziedzīgu attieksmi. Piemēram, paredzēts ieviest pierādījumos balstītas atkarību profilakses programmas jauniešiem, lai agrīni sniegtu palīdzība saistībā ar atkarību izraisošo vielu lietošanu, pirms tā kļūst par nopietnu problēmu. Iekšlietu ministrs norāda, ka tiks izstrādāti arī rīcības modeļi darbā ar bērniem, kas nav sasnieguši 14 gadu vecumu un ir veikuši smagus noziedzīgus nodarījumus, lai likumpārkāpumus izdarījušiem bērniem tiktu piemēroti uzvedības riskiem un vajadzībām atbilstoši audzinoša rakstura piespiedu līdzekļi.
Lai uzlabotu palīdzības sniegšanu noziedzīgos nodarījumos cietušajiem bērniem, paredzēts ieviest “Bērna mājas” filiāles reģionos, bet Valsts policijas telpas aprīkot atbilstoši nepilngadīgo pratināšanai.
Kā arī plānots būtiski uzlabot informācijas un pieredzes apmaiņu starp atbildīgajām institūcijām, lai nodrošinātu pēc iespējas labāku palīdzību riska grupas bērniem un viņu vecākiem, savlaicīgi reaģētu uz agrīnu nepilngadīgo noziedzību un cietušo viktimizācijas riskiem.
Iekšlietu ministrs informē, ka Latvijā ir samērā augsts nepilngadīgo īpatsvars, kuri, atrodoties prevencijas uzskaitē, atkārtoti izdara noziedzīgus nodarījumus vai administratīvos pārkāpumus. Kā arī stabili savu aktualitāti saglabā likumpārkāpumi, kas saistīti ar smēķēšanu, narkotiku, alkohola un citu apreibinošo vielu lietošanu.
Tāpat ministrs uzsver, ka, attīstoties informācijas tehnoloģijām un pieaugot interneta nozīmei ikdienas dzīvē, rodas arī jauni drošības riski virtuālajā vidē. Ņemot vērā arī pieaugošo tendenci palielināties noziedzīgo nodarījumu skaitam pret personas tikumību un dzimumneaizskaramību tiešsaistē, jautājums par bērnu izdarīto un pret bērniem vērstiem likumpārkāpumiem interneta vidē joprojām saglabā augstu aktualitāti.
Plānā iekļautie pasākumi tiks īstenoti likumā par valsts budžetu kārtējam gadam paredzēto finanšu līdzekļu ietvaros. Atsevišķi pasākumi tiks ieviesti, piesaistot Eiropas Savienības fondu, piemēram, Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda un Iekšējās drošības fonda finansējumu.
Par plānā iekļauto pasākumu izpildi kā atbildīgās institūcijas noteiktas: Iekšlietu ministrija, Tieslietu ministrija, Izglītības un zinātnes ministrija, Veselības ministrija, Labklājības ministrija, Valsts policija, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, Valsts robežsardze, Ieslodzījuma vietu pārvalde, Valsts probācijas dienests, Valsts izglītības attīstības aģentūra, Izglītības kvalitātes dienests, Bērnu aizsardzības centrs, kā arī pašvaldības.