DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
07. maijā, 2025
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

Starptautiskā forumā diskutē par jauniešu līdzdalības stiprināšanu

Publicitātes foto.

24. un 25. aprīlī Jūrmalā norisinājās starptautisks forums “Jauniešu līdzdalības veicināšana, sadarbojoties starpnozaru līmenī”, kurā pulcējās 56 dalībnieki no 18 Eiropas valstīm, lai meklētu risinājumus aktīvākai jauniešu iesaistei līdzdalības procesos.

Foruma mērķis bija stiprināt sadarbību starp formālās un neformālās izglītības sektoriem, lai veicinātu jauniešu līdzdalību. Forumā piedalījās izglītības un jaunatnes politikas veidotāji, skolotāji, jaunatnes darbinieki, kā arī pilsoniski aktīvi jaunieši. Pasākums bija turpinājums 2023. gadā Jūrmalā aizvadītajam forumam, kura fokuss bija situācijas izpēte. Šogad uzmanība tika veltīta prioritāšu noteikšanai un kopienas stiprināšanai – lai jauniešu līdzdalība nebūtu balstīta tikai dažos entuziastos, bet gan plašā un noturīgā atbalsta tīklā.

Diskusiju centrā bija starpnozaru sadarbība un iespējas to veidot stratēģiskāku un ilgtspējīgāku, nepaļaujoties vien uz individuālu entuziasmu. Forums sniedza iespēju dažādu jomu pārstāvjiem satikties, izvērtēt līdzšinējo sadarbību un kopīgi meklēt veidus, kā to pilnveidot, lai stiprinātu jauniešu aktīvu līdzdalību.

Forumā tika prezentēti trīs kompetenču kartēšanas ziņojumi – Latvijas, Igaunijas un Dienvidaustrumeiropas reģiona (Bosnija un Hercegovina, Albānija, Kosova, Melnkalne) –, kuri apkopo katras valsts iniciatīvas un prakses, kas palīdz attīstīt skolotāju un jaunatnes darbinieku kompetences, lai palīdzētu jauniešiem kļūt par demokrātiski aktīviem pilsoņiem.

Savā pieredzē un skatījumā uz līdzdalības veicināšanu dalījās arī trīs jaunieši – Vanessa Baldiņa (Latvija), Ingars Jēkabsons (Latvija, “EuroPeers” jauniešu tīkla pārstāvis) un Jane Kõrts (Igaunija). Jaunieši akcentēja vajadzību pēc drošas, atbalstošas vides, kurā jaunieši var brīvi izteikties un piedalīties lēmumu pieņemšanā.

Otrās dienas paneļdiskusija “Demokrātiskā līdzdalība – aktuāli un jauni jautājumi” bija veltīta jauniešu līdzdalības atbalstam Eiropas un nacionālā mērogā. Diskusijā ar Eiropas skatījumu dalījās SALTO (Support, Advanced Learning and Training Opportunities for Youth) līdzdalības un informācijas centra pārstāve Dorina-Alina Besleaga, savukārt par nacionālajām iniciatīvām un izaicinājumiem pastāstīja Izglītības un zinātnes ministrijas Politikas iniciatīvu un attīstības departamenta vecākā eksperte Renāte Mencendorfa.

Foruma otrajā dienā norisinājās arī mini hakatons, kurā dalībnieki grupās izstrādāja risinājumus izaicinājumiem sadarbībai starpnozaru līmenī. Foruma dienu laikā dalībnieki dalījās ar labo praksi, uzzināja par Aleksandras Mangus pētījuma “Jauniešu līdzdalības veicināšana, izmantojot starpnozaru praksi” rezultātiem, programmām un metodēm, kas sekmē jauniešu pilsonisko aktīvismu.

“Kopš 2021. gadā uzsākām dalību Erasmus+ stratēģiskajā partnerībā “New Power in Youth” un Jaunatnes politikas valsts programmā izveidojām iniciatīvu izglītības iestāžu pašpārvalžu atbalstam “Kontakts”, esam guvuši iespējas un resursus, kas ļāva uzsākt starpnozaru sadarbību, apvienojot formālās un neformālās izglītības potenciālu un stiprinot jauniešu spējas līdzdarboties. Šobrīd esam tikai ceļa sākumā, jo vislielākais izaicinājums ir pati sadarbība – tā prasa nepārtrauktu dialogu starp nozarēm, skolām un pašvaldībām, valsts iestādēm un jauniešu organizācijām. Forumi kā šis sniedz iespēju apkopot pieredzi, analizēt izaicinājumus un veidot stiprāku pamatu tam, lai jaunieši būtu aktīvi un atbildīgi demokrātiskas sabiedrības dalībnieki visā Eiropā,” sacīja Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras Jaunatnes politikas atbalsta departamenta direktors Nils Mosejonoks.

Forumā gūtā pieredze un izstrādātās idejas kalpos kā pamats turpmākām iniciatīvām gan nacionālā, gan starptautiskā mērogā, veidojot iekļaujošāku un demokrātiskāku vidi jauniešiem.

Fotogalerija no foruma pieejama: https://flic.kr/s/aHBqjCbHhb

Par startēģisko partnerību “New Power in Youth”

Forums tika organizēts Erasmus+ stratēģiskās partnerības “New Power in Youth” ietvaros, kas tika izveidota, lai veicinātu jauniešu līdzdalību demokrātiskajā dzīvē. To vada Igaunijas “Erasmus+” un “Eiropas Solidaritātes korpuss” aģentūra sadarbībā ar 10 citām aģentūrām, tai skaitā JSPA, un trīs SALTO Resursu centriem.

Par JSPA

JSPA darbojas kopš 1999. gada ar mērķi veicināt jauniešu aktivitāti un mobilitāti, līdzdalību jaunatnes brīvprātīgajā darbā, neformālās izglītības un jaunatnes informācijas programmās un projektos, kā arī veicināt jauniešu neformālo izglītību saistībā ar mūžizglītību. JSPA administrē dažādas starptautiskas un valsts līmeņa programmas: “Erasmus+”; “Eiropas Solidaritātes korpuss”, Eiropas Komisijas informācijas tīklu jauniešiem “Eurodesk”, Eiropas skolu sadarbības tīklu “eTwinning”, Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmu, kā arī projektus “Digitālā darba ar jaunatni sistēmas attīstība pašvaldībās” un “PROTI un DARI 2.0”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI