DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
26. martā, 2025
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Drošība

A. Sprūds Rīgas Stradiņa universitātes Zinātnes nedēļā atklās diskusiju par risinājumiem drošības krīžu novēršanā

Ceturtdien, 27.martā, Rīgas Stradiņa universitātē, aizsardzības ministrs Andris Sprūds atklās konferences PLACES sadaļu “Military and diplomatic instruments in sustainable protection against hard and soft security crisis in NATO and the European Union”.

Konferencē plānots diskutēt par efektīviem militārajiem un diplomātiskajiem risinājumiem drošības krīžu novēršanā un par to ilgtermiņa ietekmi uz NATO un Eiropas Savienību.

Konference PLACES (Political Science, Law, Anthropology, Communication, Economics and Business, Sociology) norisinās Rīgas Stradiņa universitātes Zinātnes nedēļas ietvaros. Zinātnes nedēļa ir viens no nozīmīgākajiem zinātnes forumiem Ziemeļeiropā. 2023. gadā pasākums piesaistīja vairāk nekā 7000 dalībniekus no 46 pasaules valstīm, nodrošinot unikālu platformu jaunu zināšanu apmaiņai, ideju ģenerēšanai un kopīgas zinātnes un sabiedrības nākotnes veidošanai. Šī starpdisciplinārā platforma, kas ir Baltijas reģiona nozīmīgākā, apvieno zinātniekus, pētniekus, akadēmiķus, industrijas līderus un politikas veidotājus.

Zinātnes nedēļa  ir akadēmiskās un zināšanu apmaiņas pasākums, kas nodrošina telpu diskusijām par jaunākajiem sasniegumiem politikas zinātnē, tiesību zinātnē, antropoloģijā, komunikācijā, ekonomikā un uzņēmējdarbībā, socioloģijā un citās sociālo zinātņu disciplīnās.

Sadaļā “Military and diplomatic instruments in sustainable protection against hard and soft security crisis in NATO and the European Union”  eksperti no NATO, ES dalībvalstīm un starptautiskajām organizācijām apspriedīs, kā militārie un diplomātiskie instrumenti var tikt izmantoti, lai nodrošinātu stabilitāti un drošību reģionā. Diskusijā tiks aplūkoti gan tradicionālie, gan netradicionālie drošības apdraudējumi, tostarp hibrīdkarš, dezinformācija un kiberdrošība.

Šī gada Zinātnes nedēļas galvenā tēma ir inovācijas veselības aprūpē un vienlīdzīgas veselības aprūpes veicināšana, kā arī būtiskākie sabiedrības izaicinājumi mūsdienās. Zinātnes nedēļa notiks ceturto reizi, no 24. līdz 28. martam, ietverot piecas konferences – “Knowledge for Use in Practice”, “Society. Health. Welfare”, starpdisciplināro “PLACES”, kā arī “Innovation and Artificial Intelligence: The Path from Research to Practice”.

Rīgas Stradiņa universitāte ir vadošā izglītības iestāde medicīnas, veselības aprūpes un sociālo zinātņu jomā, universitāte šogad svin savu 75. jubileju.

Labs saturs
Pievienot komentāru

Zinātne un zināšanas kā valsts vērtība

Publikāciju ciklā par zinātni Latvijā, LV portāls dod vārdu zinātniekiem, lai diskutētu par pētniecības jomām un sabiedrībā mazāk zināmiem sasniegumiem, un to, kā zinātnes attīstība var veicināt valsts izaugsmi un labklājību.

Viens no demokrātiskas un turīgas valsts stūrakmeņiem ir izglītoti iedzīvotāji un zinātnes sasniegumi. Attīstītās valstis stratēģiski investē pētniecībā un zinātnē, lai stimulētu inovācijās balstītas ekonomikas izaugsmi. “Uz papīra” tas ir atzīts arī Latvijā. Piemēram, kā viena no prioritātēm Latvijas Nacionālās attīstības plānā 2021.–2027. gadam ir uzsvērta “zinātne sabiedrības attīstībai, tautsaimniecības izaugsmei un drošībai”.

Turpat arī akcentēts: “Zināšanas un kvalitatīva, iekļaujoša un mūsdienīga izglītība ir stipras valsts pamats.” “Zināšanu sabiedrība ir aktīva sabiedrība”, kurai piemīt “nepieciešamās līdzdalības prasmes un spējas aizstāvēt savas tiesiskās intereses”. “Medijpratība un kritiskā domāšana ir labākā Latvijas aizsardzība pret hibrīdiem apdraudējumiem.”

 

 

Realitātē Latvijā zinātnē ticis ieguldīts nepietiekami, lai nodrošinātu “nacionālās attīstības mērķu sasniegšanai nepieciešamo zināšanu apjomu un to pārnesi izglītībā un nozarēs”. Pašreizējais finansējums zinātnei – 0,7% no IKP – joprojām ir tālu no vidējā rādītāja Eiropas Savienībā (2,3%).

Tomēr ne mazāk svarīgs ir jautājums –, vai zinātne un zināšanas Latvijas sabiedrībā ir vērtība?

Nesen veiktā pētījuma “Zinātnes patēriņa un līdzdalības izpēte” rezultāti liecina, ka vairumam sabiedrības nav skaidrs, kā zinātnes attīstība var veicināt valsts labklājību un mazināt nabadzību. Tikai 21% sabiedrības vispār spēj nosaukt kādu Latvijas zinātnieku un tikai 20% ir informēti par kādu Latvijas zinātnieku sasniegumu.


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI