DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
21. februārī, 2025
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Labklājība
1
1

Sabiedrības integrācijas fonds turpina sniegt plaša mēroga atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem

FOTO: Freepik.

Kopš kara sākuma ar Sabiedrības integrācijas fonda (Fonds) atbalstu latviešu valodu apguva 15 324 Ukrainas civiliedzīvotāji un vairāk nekā 31 tūkstotis cilvēku piedalījās kultūrorientācijas kursos un pasākumos. Fonds sniedzis arī konsultatīvu un praktisku atbalstu, izsniedzot pārtikas atbalsta pakas, apliecības “Goda ģimene”, nodrošinot psihologa, tulka un jurista pakalpojumus u. c.

Lai atbalstītu Ukrainas civiliedzīvotājus, kuri par mājvietu izvēlējušies Latviju un veicinātu viņu iekļaušanos, Fonds turpina sniegt plaša mēroga atbalsta programmas Ukrainas civiliedzīvotājiem.  Informatīvajā zvanu centrā  “Palīdzība ukraiņiem Latvijā” kopumā saņemti 85 606 zvani, Vienas pieturas aģentūrā (Aģentūra) jaunpienācējiem sniegts atbalsts 4216 klientiem no Ukrainas, kas veido 65% no kopējā klientu skaita.

“Palīdzot Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijā, mēs ne tikai sniedzam patvērumu tiem, kas bēg no kara, bet arī apliecinām savu cilvēcību, solidaritāti un ticību taisnīgumam. Viņu cīņa ir arī mūsu cīņa – par brīvību, mieru un drošāku pasauli. Mēs nevaram pagriezt muguru tiem, kuriem mūsu atbalsts ir dzīvības un cerības jautājums. Mums jādara viss, lai šie  cilvēki ne tikai justos šeit labi, iemīlētu mūsu sabiedrību, kultūru un valodu, bet arī varētu veiksmīgi iekļauties darba tirgū un izglītības sistēmā. Kā arī tiktu izmantots iebraukušo speciālistu potenciāls, kurš Latvijā vairākās jomās ir ļoti gaidīts,” stāsta Sabiedrības integrācijas fonda sekretariāta direktore Inese Kalvāne

Lai sniegtu būtiskāko informāciju par atbalsta sniegšanas un saņemšanas iespējām Ukrainas civiliedzīvotājiem vienuviet, 2022. gada 2. martā darbu uzsāka Fonda izveidotais vienotais informatīvais tālrunis  “Palīdzība ukraiņiem Latvijā” – 27 380 380, kurš darbojas vēl joprojām.  

2023. gada 2. janvārī darbu uzsāka arī Vienas pieturas aģentūra (VPA) jaunpienācējiem Latvijā, kurā visiem trešo valstu pilsoņiem, tostarp Ukrainas civiliedzīvotājiem, iespēja saņemt individuālu atbalstu. VPA piedāvā arī bezmaksas pakalpojumus – psihologa atbalstu pieaugušajiem, bērniem un ģimenēm, juridiskās konsultācijas, kā arī rakstisko un mutisko tulkošanu. Pie VPA konsultantiem Ukrainas civiliedzīvotāji visbiežāk vēršas ar praktiskiem jautājumiem par dzīvi Latvijā, e-pakalpojumu saņemšanu, darba iespējām un tiesībām, kā arī valodas apmācību iespējām.

Kopš 2022. gada pavasara Fonds īsteno programmu “Latviešu valodas mācības Ukrainas civiliedzīvotājiem” par kopējo finansējumu 8,3 milj. euro apmērā. Trīs gadu laikā valodas kursus apmeklējuši 15 324 cilvēki, no kuriem sekmīgi pabeiguši 11 317 dalībnieku. Bezmaksas latviešu valodas mācības tika nodrošinātas visos Latvijas reģionos gan klātienē, gan attālināti, gan arī hibrīda režīmā.  Plānots, ka 2025. gadā bezmaksas latviešu valodas kursus varētu apmeklēt līdz 6375 personām par pieejamo finansējums 3,6 milj. euro apmērā. 

Ar sniegto finansējumu nevaldības organizācijām (NVO) Fonds mērķēti palīdz veicināt Latvijas pilsoniskās sabiedrības iesaisti, interešu pārstāvības un citas pilsoniskās aktivitātes darbībām, lai palīdzētu koordinēt atbalstu un palīdzības sniegšanu Ukrainai un Ukrainas bēgļiem. Līdz 2024. gada vasarai atbalstīti 166 projekti 4,8 milj. euro apmērā. Šogad plānots atbalstu turpināt ar papildus finansējumu 235 tūkstošu euro apmērā. 

 2023. gadā tika uzsākta programma “Kultūrorientācijas kursi un iekļaušanās pasākumi Ukrainas civiliedzīvotājiem”, tās ietvaros jau atbalstīti  78 projekti par kopējo finasējumu 4,6 milj. euro apmērā, kuros piedalījās 31 297 ukraiņi. Projektu ietvaros tika nodrošināti kultūrorientācijas kursi visos Latvijas reģionos, kā arī pasākumi un citas aktivitātes, kas sekmē Ukrainas civiliedzīvotāju iekļaušanos Latvijas sabiedrībā un sadarbību starp Ukrainas civiliedzīvotājiem un uzņemošo kopienu. Apstiprinātie projekti ietvēra sadarbības un saliedēšanās pasākumus, domapmaiņas un valodas klubus, uzņēmējdarbības darbnīcas, izglītojošas ekskursijas uz apskates vietām Latvijā, ar mērķi veicināt iekļaušanos Latvijā.

Eiropas Atbalsta fonda vistrūcīgākajām personām un Eiropas Sociālā fonda Plus programmas materiālās nenodrošinātības mazināšanai ietvaros ar  partnerorganizāciju starpniecību tiek izsniegtas pārtikas un pamata materiālā atbalsta pakas arī Ukrainas civiliedzīvotājiem. No 2022. gada marta izsniegti 293 437 atbalsta komplekti. Pakas iespējams saņemt vairāk kā 400 izdales punktos visā Latvijā, bet siltu maltīti kādā no 27 zupas virtuvēm. 

Fonda  izsniegtās apliecības “Goda ģimene” atlaižu piedāvājumus precēm un pakalpojumiem, ko piedāvā 631 uzņēmums un valsts iestādes visā Latvijā, var saņemt arī daudzbērnu ģimenes no Ukrainas, kā arī ārkārtas aizbildņu ģimenes, kuras rūpējas par bērnu vai bērniem no Ukrainas, kā arī ģimenes kuru aprūpē ir bērns ar invaliditāti vai pilngadīga persona līdz 24 gadu vecumam ar I vai II grupas invaliditāti. Kopumā izsniegtas 452 apliecības.

Fonds izsaka pateicību ikvienam, kurš piedalījies atbalsta sniegšanā Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijā, kopā līdz uzvarai!

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI