Jau iepriekš KP ir secinājusi, ka zema patērētāju mobilitāte (pāriešana no vienas komercbankas uz citu) var negatīvi ietekmēt konkurenci komercbanku sektorā. Piemēram, 2019. gadā KP veiktā tirgus uzraudzība atklāja, ka daudzi Latvijas iedzīvotāji uzskata bankas maiņu par sarežģītu procesu, kā rezultātā kredītiestāžu starpā netiek veicināta aktīva konkurence par patērētāju.1
2024. gadā stājās spēkā grozījumi vairākos likumos, kuru mērķis ir mazināt pārkreditēšanas šķēršļus un atvieglot patērētāju iespējas pārkreditēt hipotekāros kredītus. Tādējādi plānots veicināt patērētāju mobilitāti un konkurenci starp kredītu devējiem, citstarp attīstot kredītiestāžu piedāvātos risinājumus hipotekāro kredītu ņēmējiem un mazinot augstās hipotekāro kredītu likmes. Savukārt, lai ikviens kredītņēmējs varētu salīdzināt sava kredīta procentu likmi ar no jauna izsniegto kredītu vidējo pievienoto procentu likmi un aprēķināt savu ieguvumu no pārkreditēšanas, Latvijas Banka ir izstrādājusi un publicējusi procentu likmju salīdzināšanas rīku un pārkreditēšanas kalkulatoru vietnē "Naudas skola". KP uzskata šos soļus par svarīgiem konkurences stiprināšanai finanšu pakalpojumu tirgū un, sadarbojoties ar Latvijas Banku, rūpīgi analizēs to ietekmi uz finanšu pakalpojumu pieejamību.
KP aicina patērētājus aktīvi piedalīties gaidāmajā aptaujā un dalīties ar savu pieredzi un viedokļiem, lai identificētu iespējamos šķēršļus un veicinātu konkurenci komercbanku sektorā. Patērētāju aptauja tiek īstenota komercbanku tirgus uzraudzības ietvaros un papildu informācija par aptaujas norisi un citiem ar aptauju saistītajiem jautājumiem tuvākajā laikā tiks publicēta KP un Latvijas Bankas sociālo mediju kanālos.
1Pieejams: https://www.kp.gov.lv/lv/jaunums/kp-zema-pateretaju-mobilitate-neveicina-banku-konkurenci-cina-par-jauniem-klientiem-0/.