Šobrīd visas cietuma kompleksa ēkas ir uzbūvētas pilnā apjomā un tajās tiek veikti iekšdarbi. Būvlaukumā var novērtēt jaunā cietuma mērogu un infrastruktūru, kas ļaus turpināt Latvijas sodu izpildes attīstību atbilstoši mūsdienu prasībām. Jaunā Liepājas cietuma būvniecība noslēguma etapā notiek atbilstoši plānotajiem termiņiem un budžetam. Jaunā cietuma būvniecība tiks pabeigta līdz 2025. gada septembra beigām. Pirmos ieslodzītos jaunajā Liepājas cietumā plānots uzņemt 2026. gada pavasarī.
Jaunajā Liepājas cietumā paredzētas vietas 1200 ieslodzītajiem, kompleksā ietilpst sešas ēkas - atklātā cietuma ēka, administrācijas ēka, uzņemšanas un īpašo režīmu korpuss, divi ieslodzīto izmitināšanas korpusi, kā arī nodarbinātības un izglītības korpuss. Visu ēku kopējā platība ir 37 000 m². Kā viens no galvenajiem faktoriem cietuma projektēšanā un būvniecībā izvirzīta gan ieslodzīto, gan arī personāla un sabiedrības drošība. Jaunajā cietumā tiks nodrošināta jauna pieeja ieslodzījuma izpildes organizācijai, plašas ieslodzīto resocializācijas iespējas, nodarbinātības centrs ar darba iespējām ieslodzītajiem, kā arī vieta ieslodzīto mācībām.
Jaunā Liepājas cietuma būvniecības projekta uzraudzības komitejas vadītājs, Tieslietu ministrijas valsts sekretārs Mihails Papsujevičs uzsver: “Liepājas jaunā cietuma būvniecība un Ieslodzījuma vietu Mācību centra atklāšana Olainē iezīmē jaunu posmu Latvijas sodu izpildes sistēmā, ieslodzījuma vietās nodarbināto darba pienākumos lielāku uzsvaru veltot resocializācijas pasākumiem, strādājot ar notiesāto uzvedības maiņu. Šādi mums izdosies ilgtermiņā samazināt atkārtotu noziedzīgu nodarījumu skaitu Latvijā, veicinot kopējo sabiedrības drošību.”
Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšnieks Dmitrijs Kaļins, izrādot jaunā Liepājas cietuma telpas, medijiem atzīmēja: “Jaunajā cietumā visi iekšējie procesi notiks atšķirīgi, jo tieši infrastruktūra ir tā, kas nosaka ieslodzīto pārvadāšanas, uzraudzības, apsardzes un drošības procesus. Jaunajā cietumā ļoti plaši tiks izmantotas tehnoloģiju sniegtās priekšrocības uzraudzības, apsardzes un drošības jomā. Tāpat jaunajā infrastruktūrā līdz minimumam būs samazinātas iespējas ienest un kamerās paslēpt aizliegtos priekšmetus, tāpēc cietumā būs daudz drošāka vide.
SIA “Citrus Solutions” izpilddirektors Dāvis Eniks, skaidrojot būvniecības darbu specifiku būvobjektā, atzīmēja: “Cietuma kompleksa ēkas ir modernas, ar augstām prasībām attiecībā uz drošību un ugunsdrošību. Visi izmantotie risinājumi ir saskaņoti ar attiecīgajām valsts institūcijām, nodrošinot atbilstību prasībām. Jaunā cietuma būvniecībā izmantojam mūsdienīgus tehnoloģiskos risinājumus, kas ne tikai nodrošina augsta līmeņa drošību, bet arī padarīs cietuma personāla ikdienas darbu efektīvāku.”