Likumprojekts paredz noteikt skaidras prasības finanšu tirgus dalībniekiem, lai mazinātu digitālo tehnoloģiju izmantošanas riskus. Tas ietver digitālās darbības noturības prasības, kas palīdzēs aizsargāt finanšu sistēmu no informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) traucējumiem un kiberdraudiem. Tāpat likumprojekts nodrošina mākslīgā intelekta izmantošanu finanšu pakalpojumos, lai nodrošinātu drošību un uzticamību.
DORA regulējums mazina riskus, kas saistīti ar tehnoloģiju pastiprinātu izmantošanu finanšu pakalpojumu sniegšanā. Piemēram, minētais regulējums attiecas ne tikai uz finanšu tirgus dalībniekiem (kredītiestādi, apdrošināšanas sabiedrību, maksājumu iestādi utt.), bet arī uz mākoņpakalpojumu sniedzējiem, telekomunikāciju operatoriem, programmatūras izstrādātājiem un citiem digitālo pakalpojumu sniedzējiem.
Latvijas Banka tiek noteikta kā atbildīgā iestāde par DORA regulas prasību uzraudzību Latvijā, kā arī par Mākslīgā intelekta akta prasību ievērošanu finanšu sektorā. Likumprojektā tiek noteikti finanšu tirgus dalībnieki, kuriem būs saistošas regulas prasības, kā arī sankcijas par to pārkāpumiem. Likumprojekts paredz uzraudzības mehānismus, lai nodrošinātu, ka finanšu tirgus dalībnieki ievēro noteiktās prasības.
Šī iniciatīva ir solis pretī drošākai un modernākai finanšu videi Latvijā, nodrošinot, ka digitālās tehnoloģijas un mākslīgais intelekts tiek izmantoti atbildīgi un efektīvi, vienlaikus aizsargājot gan finanšu sistēmu, gan tās lietotājus.
DORA regula harmonizē un konsolidē prasības attiecībā uz digitālās darbības noturību finanšu tirgus dalībniekiem. Savukārt, Mākslīgā intelekta akts harmonizē mākslīgā intelekta izmantošanas noteikumus dažādās jomās, tai skaitā finanšu pakalpojumu jomā, nosakot vienotu tiesisko regulējumu visā Eiropas Savienībā.
Likumprojekts skatāms Tiesību aktu projektu portālā.