Zemkopības ministrs Armands Krauze: “Turpinot mazināt birokrātisko slogu zemkopības nozarēs strādājošajiem uzņēmumiem un iedzīvotājiem, esam samazinājuši arī tam nepieciešamās administratīvās izmaksas. Atmežošanas pieprasījumā atceļot gan sertificēta mērnieka sagatavotu skici, gan pienākumu nospraust atmežojamo platību dabā, administratīvās izmaksas vienā gadā samazināsies ap 1300 meža zemes īpašnieku vai īpašuma attīstītāju.”
Grozījumi samazina arī laiku atmežošanas kompensācijas aprēķina saņemšanai, dokumentu plūsmu starp pašvaldību un Valsts meža dienestu, aizstājot ar saziņu Būvniecības informācijas sistēmā. Šis nosacījums sāks darboties no 2026. gada 1. janvāra.
Ir samazināts Meža valsts reģistrā uzturamās informācijas daudzums par meža platību, kura mazāka par 0,5 hektāriem. Ja paredzams, ka pēc atmežošanas pāri paliekošā meža platība vienā zemes vienībā būs mazāka par 0,5 ha, tad turpmāk kompensāciju aprēķinās un zemes lietošanas veidu mainīs visai meža platībai. Izņēmums ir situācija, kad darbību veic īpaši aizsargājamā dabas teritorijā, vides un dabas resursu aizsardzības aizsargjoslā vai Dabas datu pārvaldības sistēmā reģistrētā īpaši aizsargājamā biotopā, vai atlikušais mežs piegulst citai meža platībai, kā arī tiek ierīkots infrastruktūras objekts.
Gadījumos, kad atmežojamā platības daļā, kas mazāka par 0,5 ha un kurā tiks saglabāti koki, kompensāciju nozīmīgi samazinās.
Noteikumi “Grozījumi Ministru kabineta 2012. gada 18. decembra noteikumos Nr. 889 “Noteikumi par atmežošanas kompensācijas noteikšanas kritērijiem, aprēķināšanas un atlīdzināšanas kārtību”” stājas spēkā nākamajā dienā pēc publikācijas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.